Vladimir Putin: “Bana Verilen Yetkiyi İptal Edin!

putttttttRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun Ukrayna’ya gönderilmesi konusunda 1 Mart’ta kendisine verilen yetkinin iptalini istedi.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un Sözcüsü Maya Kosyanchich, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’da kullanılması yetkisinin iptali için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Federasyon Konseyi’ne verdiği teklifi memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Avrupalı diplomat, bu adımların derhal uygulanması umudunu dile getirdi.

Kosyanchich, “AB, sürekli olarak Rusya’yı, Federasyon Konseyi’nin Ukrayna’da ordu kullanılması yetkisini iptal etmeye çağırıyordu. Devlet Başkanı Putin’in bu yönde attığı adımları selamlıyoruz ve derhal uygulanmasını umuyoruz” dedi.
Avrupalı diplomat, “Ayrıca Rusya’yı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petr Poroşenko’nun sunduğu barış planını desteklemeye ve yasadışı militanların, silahın ve askeri donanımın Rusya sınırdan Ukrayna’ya akınını durdurmak için etkili tedbirler almaya, şiddete son vermeleri için ayrılıkçılara baskı yapmaya ve Rus ordusunun sınırdaki bölgelerden çekilmesini sürdürmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi’nin Sözcüsü, “Bu, gerginliğin yatıştırılması çabalarına önemli katkı sağlayacak ve mevcut krizin siyasi çözümünün önünü açacak” ifadesini kullandı.

 

 

127 Comments