Vodafone ve Huawei, NSA Standardıyla Dünyanın İlk 5G Çağrısını Tamamladı

Vodafone ve Huawei, dünyanın ilk kez Bağımsız olmayan (NSA) 3GPP 5G yeni radyo (NR) standardı ve alt6 GHz spektrumunu kullanarak çağrıyı tamamladılar. Bir test ağı kullanan çağrı, 26 Şubat’ta başlayan Mobil Dünya Kongresi’nin hemen öncesinde İspanya’da gerçekleşti.

Standartlar örgütü 3GPP, Aralık 2017’de “Sürüm 15” in bir parçası olarak 5G için bağımsız olmayan küresel standardı kabul etti.

Testte, bir test cihazı kullanılarak bir çift bağlantı 4G ila 5G canlı veri çağrısı tamamlandı. Bağlantı 4G’de başladı ve ardından 5G’de veri bağlantısını kurdu. Mühendisler aynı yolu kullanarak canlı bir HD görüntülü aramayı da başarıyla test ettiler.

Testin, 5G aramanın tüm uçtan uca öğelerinin ilk gösterimi olduğuna inanılıyor (sadece 5G bağlantısı üzerindeki veriler değil, aynı zamanda çağrıyı kurmak ve 4G ve 5G ağları arasında yönlendirmek için gereken tüm kontrol bilgileri ). Denemeyi gerçekleştirmek ve 3.7GHz spektrumunu kullanmak için bir 5G NR uçtan uca test ağı kuruldu. Mikro-servis merkezli mimari, kontrol düzlemi kullanıcı düzlemi ayırma, birleşik erişim ve ağ dilimleme teknolojisi ile testi desteklemek için Huawei Radyo Erişim Ağı (RAN) ve çekirdek ağ ekipmanı dağıtıldı.

Vodafone’un Ağlar Stratejisi ve Mimarlık Grup Başkanı Santiago Tenorio şunları söyledi:

“Vodafone’un 5G’nin tanıtımına doğru önemli bir kilometre taşı. Bunun için kredi, Aralık ayından beri yorulmadan çalışmış olan Huawei ve Vodafone’daki mühendislere gitmeli. Bu başarılı test, 2018’de Avrupa genelinde 5G’nin daha ileri denemeleriyle ilerlememizi sağlayacak. ”

Huawei’nin 5G ürün grubunun başkanı Yang Chaobin ise şunları söyledi:

Huawei, bu uçtan uca 5G ağ teknolojisinin geliştirilmesine tamamen bağlı. Bu test sonucu, 3GPP standardına göre 5G’nin olgunluğunu gösteriyor. Vodafone ile işbirliğimizi sürdürmeye ve ticari denemeler yapmaya hazırız.”

NGMN Alliance CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Peter Meissner, “İlk 5G çağrısı, 3GPP’nin Bağımsız olmayan NR standardını tamamlamasından sadece iki ay sonra elde edildi. Böylece sektörün beklediğinden çok daha erken oldu.” Dedi.

674 Comments