Malezya’da Şok Seçim Sonuçları Piyasaları Kapattı

Asya-Pasifik’teki hisse senedi piyasaları, ABD’deki kazanımlar ve yükselen petrol fiyatlarındaki artışla, Perşembe günkü yükselişe geçti.

Brent ham petrolü LCON8, +% 0,35 artışla Çarşamba günü 3½-yıllık seviyelere yükseldikten sonra% 0.7 artarak 77.73 dolara yükseldi. Bazı yatırımcılar, İran’a petrol arzını azaltmak için yenilenmiş yaptırımlar bekliyor.

Hong Kong’taki Hang Seng HSI,% 0,89’luk bir artışla% 0,9’luk bir yükseliş yaşadı. Avustralya’nın S & P ASX 200 XJO, +% 0,18’i 10 yıllık bir güne yakınken, Japonya’nın Nikkei Hisse Ortalama NIK,% 0,39’u% 0,4 yükseldi.

Malezya’da iktidar koalisyonu Çarşamba günkü seçimlerde sürpriz bir kayıp yaşadıktan sonra, borsada bu şok durum  Brexit ve 2016 ABD başkanlık seçimleriyle karşılaştırıldı.

Birçok piyasa katılımcısı, 92 yaşındaki eski Başbakan Mahathir Mohamad’ın liderliğindeki muhalefetin, Malezya’nın ekonomisi için geniş kapsamlı sonuçlarla birlikte artan harcamalar ve mal ve hizmet vergisine son verilmesi gibi politikaları yürürlüğe koyabileceğini söyledi. İngiltere’deki Brexit benzeri şok seçim sonuçlarından sonra Malezya piyasaları kapalı kalıyor.

IShares Malezya ETF EWM,% + 0.85, Çarşamba günü New York‘ta Ağustos 2011’den bu yana en büyük düşüş olan% 6 ya geriledi.

Yeni Zelanda’nın ana hisse senedi endeksi NZ50GR, Çarşamba kapanışının ardından% 0.21, Perşembe günkü rekorunu geçti.

21 Comments