Washington’da Binler Türk Yürüyüşünde Buluştu

fffABD’nin başkenti Washington, Türkiye’ye destek yürüyüşüne sahne oldu. Beyaz Saray önünde başlayan ve Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde son bulan yürüyüşe ABD’nin dört bir tarafından gelen genci yaşlısı binlerce kişi katıldı.

Ülkedeki 155 derneğin oluşturduğu Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin düzenlediği “Barış ve Dayanışma” yürüyüşünde, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili soykırım iddialarına tepki gösterildi; anlaşmazlığın barış ve kardeşlik temelinde çözülmesi çağrıları yapıldı.

Yürüyüş, geçen yılkinin aksine bu yıl sadece Ermeni meselesiyle sınırlı kalmadı. İslamofobi’ye karşı tepki, Suriyeli mültecilerle dayanışma, Türkiye’nin terörle mücadelesine destek gibi konular da bu yürüyüşte gündeme getirildi. Yürüyüşe katılanlar, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh”, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez”, “Barış ve Adalete Destek” şeklinde sloganlar attı.

TBMM Türkiye-ABD Dostluk Grubu Başkanı Ali Sarıkaya, Başkan Yardımcısı Ertan Aydın, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Kaya, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Azerbaycan’ın Washington Büyükelçisi Elin Süleymanov, KKTC’nin Washington Temsilcisi İsmet Korukoğlu, ABD’deki en büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu Amerika İslam İlişkileri Konseyi’nin (CAIR) başkanı Nihad Awad ve diğer birçok Müslüman kuruluşun temsilcisi de yürüyen isimler arasındaydı.

“Mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz”

Dostluk Grubu Başkanı Ali Sarıkaya, Türk Büyükelçiliği’nin önünde gazetecilere açıklama yaptı. Sarıkaya, “Türkiye Cumhuriyeti devleti milletiyle birlikte Amerika’daki vatandaşlarımızın ve tüm dostlarımızın, dost coğrafyalarımızın her zaman yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bunun için Washington, Somali, Karabağ, Filistin veya dünyanın başka bir coğrafyası farketmez. Bütün coğrafyalarda omuz omuza ve yürek yüreğe olmaya devam edeceğiz. Şanlı bayrağımızın dalgalandığı her yerde dünya mazlumlarının yanında olmaya devam edeceğiz. Filistin’in, Karabağ’ın, Somali’nin ve dünyanın neresinde mazlum varsa onların haklı davalarının yanındayız. Devleti, milleti, bayrağı ve ezanıyla bir olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin ABD’de yalnız olmadığını gördük”

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da, yürüyüşe sadece Türk vatandaşlarının değil Türkiye’nin izlediği haklı politikaları ve insani yardım politikalarını destekleyen çok sayıda farklı ülke vatandaşının destek verdiğini söyledi.

Büyükelçi Kılıç, “ABD’de Türkiye’deki Suriyeli kardeşlerimizin dertleriyle dertlenen kardeşleri var. Onlar yalnız değiller. Bugün burada onlar için kalbi çarpan 11 bin kişi var. Bugün bir kez daha gördük ki Türkiye Cumhuriyeti ABD’de yalnız değildir” diye konuştu.

“Katılım 11 bini geçti”

Yürüyüşü düzenleyen Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin kurucu başkanı İbrahim Uyar da, yürüyüşe 11 binden fazla kişinin katıldığını açıkladı. Uyar, “Büyüyen Türkiye’nin itibarını Ermeni yalanlarıyla lekeleyemezsiniz. Bugün 2 milyon 700 bin Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapan insanlar soykırım yapmamıştır. Aynı zamanda ABD’de yaklaşan seçimlerden dolayı artan İslamofobi’ye de tepki veriyoruz” ifadelerini kullandı.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Kaya da, “Bugün çok farklı kesimlerden insanların burada büyük destek verdiklerini görüyoruz. Türkiye’den Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın selamlarını getirdik” diye konuştu.

Azerbaycan’ın Washington Büyükelçisi Süleymanov da, Türkiye ve Azerbaycan’ın “bir millet iki devlet” olduğunu belirterek, Azerbaycan olarak Türkiye’nin her zaman yanında olduklarını vurguladı.

Müslüman liderlerden Türkiye’ye teşekkür

Yürüyüşe Türklerin yanı sıra Türkiye dostu diğer etnik gruplar ve özellikle de Müslüman ülkelerin vatandaşları da katıldı. Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Amerika İslam İlişkileri Konseyi Başkanı Nihad Awad, “Türkiye’nin bölgedeki politikalarından minnettarız. Türkiye karışıklık ve istikrarsızlıkla dolu bir bölgede barış, refah ve başarı örneği sunuyor” dedi.

Awad, Türkiye’nin bölgede barış, adalet ve eşitlik için, insanlara yardım etmeye çabaladığını söyledi ve “Türkiye bir liderlik modeli sergiliyor” ifadesini kullandı.

Bir diğer Müslüman kuruluşu All Dulles Area Muslim Society’nin başkanı İmam Muhammed Mecid de, Türkiye’yi Suriyeli sığınmacılara topraklarında ağırlamada büyük sorumluluk almasından dolayı takdir ettiklerini kaydetti. ABD ve diğer ülkelere de bu yükü paylaşmaları ve Suriye halkının trajedisini dindirmede daha aktif olmaları çağrısında bulunan Mecid, “Suriyeli kardeşlerimizle ekmeklerini paylaşmaları, gösterdikleri fedakarlıklar, cömertlik ve dayanışmalarından dolayı Türkiye ve Türk halkına teşekkür etmek için buradayız” dedi.

ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal de, “Amerikalı Müslüman toplumu olarak Türkiye’nin sadece Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimiz için yaptıklarını değil, Mısır, Somali ve Arakan’daki mazlumlar için yaptıklarını da takdir ediyoruz. Biz Türkiye ile ülkesindeki terör saldırılarına karşı barış ve dayanışma içindeyiz” diye konuştu.

16 Comments

 • Travel tips Reply

  30 November 2019 at 01:48

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • 바카라 Reply

  14 January 2020 at 09:34

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • cross borders all weather Reply

  17 January 2020 at 14:56

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • research in uganda Reply

  27 February 2020 at 19:20

  … [Trackback]

  […] Here you will find 97062 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • porn Reply

  02 March 2020 at 22:14

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • ignou mba project Reply

  03 March 2020 at 20:42

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • cab office stratford Reply

  31 May 2020 at 05:42

  … [Trackback]

  […] There you will find 72913 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • replica swiss watches australia Reply

  06 August 2020 at 00:17

  … [Trackback]

  […] There you can find 74030 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • Apartment Corp CEO Menowitz Reply

  17 August 2020 at 08:54

  … [Trackback]

  […] There you can find 54477 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • beautifully custom wigs Reply

  20 August 2020 at 20:16

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • french bulldog puppies for sale near me in usa canada uk australia europe cheap Reply

  01 September 2020 at 05:58

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • huong dan dang ky 12bet Reply

  03 September 2020 at 18:21

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • purchase hydromorphone online for sale near me no prescription overnight delivery cheap Reply

  09 September 2020 at 07:27

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • 토토사이트 Reply

  11 September 2020 at 02:49

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • 사설토토 Reply

  11 September 2020 at 13:59

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/washingtonda-binler-turk-yuruyusunde-bulustu/ […]

 • Herman Suire Reply

  07 November 2020 at 11:56

  excellent issues altogether, you just received a emblem new reader. What would you suggest about your put up that you just made a few days ago? Any positive?

Leave a Comment