WhatsApp’taki Mesaj: Devlet Arazilerinize El Koyacak

Güney Afrika Ortak Anayasa Gözden Geçirme Komitesi, sosyal medyada yayınlanmakta olan bazı sahte mesajları kınadı.

Komite, 7 Haziran Çarşamba günü yayınlanan açıklamasında, yeni bir WhatsApp mesajının, ülkedeki mülk sahibi olan Güney Afrikalı olmayan tüm vatandaşların şu anda bu süreçten etkilenecekleri konusunda uyardıklarını belirtti.

Komitenin eş başkanı Lewis Nzimande, Güney Afrika’nın yabancı düşmanı olduğu izlenimini yaratılmağa çalışıldığı konusunda  uyardı.

“Biz kesinlikle Güney Afrika’daki yabancıları hedeflemiyoruz. Bu türden sahte haberler her türlü suça teşvik etmeye yol açabilir ”dedi.

“Gelişmemiz için kritik öneme sahip olan yabancı yatırımlarında, ülkede yatırım yapmaktan kaçınmasına neden olabilir.Bu noktada, Anayasa’nın 25. maddesinin değişikliğe ihtiyacı olup olmadığını tespit ediyoruz. ”

Ortak Anayasa Gözden Geçirme Komitesi geçtiğimiz günlerde,  Anayasa’nın 25. maddesinin (Mülkiyet Hükmü) ve gerekli hallerde devletin kamu yararına kamuoyuna tazminat ödenmesine imkan vermesini sağlamak için yazılı olarak sunulmasını istedi.

Ulusal Meclis ve Ulusal İller Konseyi‘nin, gerekli hallerde, gelecekteki arazi kullanım rejimine ilişkin olarak, gerekli anayasa değişikliklerini önermek üzere, anayasal inceleme komitesine yetki vermesinden sonra, bu mesaj özellikle WhatsApp‘dan yayılmaya başladı.

WhatsApp’da Parlamento’daki  son harekete atıfta bulunarak, şöyle bir mesaj yer aldı:

“Sahip olduğunuz topraklar sizden alınacak. Ardından, arazinizde kalmak için 25 yıllık bir kiralama başvurusunda bulunmanız gerekecek. Bu açıkça bir fiyat etiketi ile gelecek. Başvurunuz onaylanmadıysa, mülkünüzü boşaltmanız veya yasal işlem yapmanız gerekir. Her vatandaştan çok geç olmadan harekete geçmelerini rica ediyorum. ”

“İnsanları kendi toprağını devletten kiralama” ile ilgili bilgi veren komite başkan vekili Vincent Smith, bunun doğru olmadığını söyledi.

“Kamulaştırılacak araziler için hiçbir mekanizma, kriter veya şart koşulu oluşturulmamıştır.  İnsanlarımızda karışıklık ve korku yaratan bu türden mesajları kesinlikle dikkate almayınız”dedi.

230 Comments