Ya Dünyadaki Herkes Aynı Sokakta Yaşasaydı?

Ya dünyadaki herkes aynı sokakta yaşasaydı? Microsoft’un kurucusu Bill Gates bu sorunun cevabını arıyor:

Gelir, insanlarınnasıl yaşadığı hakkında size daha fazla bilgi verebilir. Yeni bir yeri ziyaret ettiğimde, yerel ailelerin hangi gelir düzeyinde oldukları hakkında ipuçları ararım. Evlerinde ne tür çatılar var? İnsanlar bisiklet sürüyor ya da bir yerden diğerine yürüyor mu?

Bu soruların cevapları, oradaki insanlar hakkında çok şey anlatıyor. Elektrik direkleri görürsem, büyük olasılıkla bu bölgedeki evlerde elektrik olduğunu düşünürum, bu da çocukların güneş battıktan sonra ev ödevlerini yapmaları için yeterli ışık anlamına gelir.  Toprak damlar görürsem, aileler yağmurlu mevsimde daha az uyurlar, çünkü evleri ıslak ve soğuktur. Bisikletler görürsem, bu insanların her gün su almak için saatlerce yürüyüş yapmak zorunda olmadıklarını düşünürüm.

Gelir seviyesinin önemini, Anna, ve fotoğrafçıları, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden yüzlerce evi görüntülemek için  gitti. Bu evleri gelir, yer ve hatta ev eşyası ile sıralayabilirsiniz (örneğin, sadece yatak veya bulaşık sabunu veya yemek pişirme gereçleri gösterebilirsiniz). Her ev orada yaşayan ailenin biyografisini içerir. Her aileye ait 135 nesneyi, ön kapılarından, giydikleri ayakkabılara kadar keşfedebilirsiniz.

Dolar Street, (Dolar Sokağı) nesneleri karşılaştırmaya başladığınızda gerçekten canlanıyor. Diş fırçalarının fotoğraflarını özellikle ilginç buldum. Caddenin en yoksul ucundaki aileler dişlerini temizlemek için parmaklarını veya çubuklarını kullanırlar. Ama belli bir gelir seviyesine ulaştığınızda, herkes kıllara sahip bir plastik diş fırçası kullanmaya başlar.

Dolar Sokağına harcadığınız zaman ne kadar çok olursa, hepimiz aynı temel istek ve ihtiyaçlara sahip oluruz. İnsanlar Çin veya Kamerun’da yaşadıkları zaman gelirlerini arttırdıklarında aynı şeylere para harcamayı tercih ediyorlar. Günün sonunda, hepimiz başımızın üzerinde sağlam bir çatıyı, etrafta dolaşmanın daha verimli bir yolunu ve  daha iyi araçlar istiyoruz. Düşündüğümüzde dünyanın diğer tarafındaki insanlarla daha ortak olduğumuzun güzel bir hatırlatıcısı.

Anna ve ekibi Gapminder’da henüz gördüğüm insanlığın resmini yakalamayı başardılar. Dolar Sokağı’nı keşfetmek için saatler harcayabilirim. Umarım sizinde ilginizi çeker

İşte Bill Gates‘ın anlattıkları ve Dolar sokağı:

30 Comments