Yabancı Yatırımcı Kaçtı Parası Değer Kaybetti Arjantin IMF’den 50 Milyar Dolar Kredi Aldı

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Arjantin ulusal protestolara rağmen IMF’den 50 milyar dolar kredi aldığını açıkladı!

Uluslararası Para Fonu, Arjantin ekonomisine, canlılık getirmek için 50 milyar dolarlık bir kredi anlaşması yaptı.

Yabancı yatırımcılar Arjantini terketmeye başlayınca Arjantin’nin para birimi Peso’da keskin bir düşüş yaşandı ve son çare olarak Arjantin hükümeti 8 Mayıs’tauluslararası kredi veren IMF’den yardım istedi.

IMF yönetim kurulu onayına tabi olan anlaşmanın bir parçası olarak, hükümet yetkililer önümüzdeki yıllarda daha düşük büyüme ve daha yüksek enflasyon öngördüğü için , bütçe açığını hükümet harcamaları ve gelir arasındaki farkı  azaltma planlarını hızlandırma sözü verdi.

Anlaşma, Arjantin’in 2001’de yaşanan yıkıcı bir ekonomik krizin ardından IMF’yi yıllarca reddeden bir dönüm noktasına işaret ediyor. Arjantinliler IMF’nin uyguladığı kemer sıkma tedbirlerine karşı çıktı. Başkan Mauricio Macri’nin borç alma  kararı ulusal protestoları tetikledi.

Hazine Bakanı Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Sihirli bir değnek yok IMF yardım edebilir ancak, biz Arjantinliler kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeliyiz” dedi. Nicolás Dujovne, IMF yönetim kurulunun 20 Haziran ‘da yapılacak bir toplantıda anlaşmayı onaylamasını beklediğini söyledi. Bundan sonra, fonun% 30’unu  yaklaşık 15 milyar dolarlık bir ödemeyi beklediğini söyledi.

Dujovne, Arjantin’nin mali açıklarını 2019 yılında% 2.2 olan gayrisafi yurtiçi hasılanın% 1,3’üne indirmeyi hedeflediğini söyledi. Anlaşma 2020 ‘de mali denge ve 2020’ de GSYİH ‘nın% 0,5’ lik bir mali fazlasına işaret ediyor.

IMF başkanı  Christine Lagarde Arjentin’e verilen krediyle ilgili şunları söyledi: “Bu önlem, hükümet finansman ihtiyaçlarını eninde sonunda azaltacak, kamu borcu aşağıya doğru bir yol izleyecek ve Başkan Macri’nin belirttiği gibi, Arjantin’in sırtına yük getirecektir.”

Arjantin’nin ne kadar kullanıldığına bağlı olarak faiz oranı% 1.96’dan% 4.96’ya çıkacak. Ülke, her bir taksiti üç yıllık ödemesiz sekiz çeyrek taksitte geri ödemek zorunda.

Hükümet, geniş çapta merkez bankasının tüzüğünü yeniden şekillendirmek ve özerkliğini güçlendirmek için Kongre’ye bir teklif de gönderecek. Merkez bankası, aynı zamanda, yerel olarak “küçük makine” olarak bilinen ve sürekli enflasyonun en önemli itici gücü olarak görülen bir uygulama olan hazineye para aktarmayı da durduracak.

IMF’nin desteğinin, yükselen piyasalarda küresel bir satışın ortasında son aylarda dalgalanan Arjantin varlıklarını desteklemesi bekleniyordu.

Uzmanlar piyasaların önümüzdeki hafta olumlu tepki vermesinin beklendiğini söylüyor ve  konomik büyümenin 2018 için% 1.4 ve 2019 için% 1.5-2.5 seviyesinde, her iki yılda da% 3’ün üzerinde beklentileri olduğunu söylüyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmil.com

 

5 Comments