“Yahudi Müzesi”ne Saldırı 3 Ölü!

000_Par7889128-e1400964982358Bürüksel’de bir Yahudi müzesine silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırı sonrasında 3 kişi hayatını kaybederken 1 kişide ağır bir şekilde yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Brüksel’in turistik yerlerinden olan Sablon bölgesinde bulunan müzeye giren ve kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi, silahla ateş etti. Saldırgan, daha sonra çalıntı olduğu tahmin edilen bir araçla olay yerinden kaçtı. Saldırıda 3 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

Belçika İçişleri Bakanı Joelle Milquet, polis birimlerinin saldırganın izini bulmak için seferber olduğunu ifade etti. Bazı medya organları olaya karıştığı sanılan bir şüphelinin gözaltına alındığını duyursa da Milquet, bu bilgiyi doğrulamadı.

Yahudi Müzesi’nin polis kontrolü altında olmadığı ve tehdit almadığı kaydedilirken, saldırı nedeniyle terör alarmı seviyesinin ülke genelinde artırılma ihtimalinin bulunduğu bealirtildi. Seviyenin yükseltilip yükseltilmeyeceğine terör uzmanlarının yapacağı analiz sonunda karar verilmesi öngörülüyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün Yahudi Müzesi’nde yapılan ve 3 kişinin öldüğü, bir kişinin yaralandığı saldırıyı kınadı. Şu açıklamaya yer verildi:

“Bu cinayet eylemi Yahudilere ve devletlerine karşı sürekli yapılan kışkırtmanın sonucudur. İsrail devletine karşı iftira ve yalanlar Avrupa topraklarının kalbinde sürüyor. Bölgemizde insanlığa karşı işlenen suç ve cinayet eylemleri sistematik olarak görmezden geliniyor. Sürekli gerçekleri söyleyerek, terörizme karşı amansız mücadeleye devam edip, gücümüzü koruyacağız.”

33 Comments