“Yapay Zeka”yla Sanal Avatarlarımızı Toplantılara Göndereceğiz

Dünya bir bilgisayar haline geliyorsa, moda endüstrisi makineleri nasıl avantajlı kullanabilir, ya da sanal iş arkadaşları olarak nasıl kullanabilir?

Futurist Sophie Hackford., “Daha önce izlediğimiz hayatlarımızın bazı bölümlerinde Yapay Zeka tarafından gözlemleniyor ve kategorize ediliyor” diye başlıyor. “Bu harika veri jeneratörü bize yaklaştıkça, değişecek tek şey veriye kimin sahip olduğu ve üzerinde ne tür bir kontrolümüz olduğu.” Büyük Soru, tüketicilerin bilgi satmak için çıkarları olup olmadığı Yapay Zeka, tarafından vaat edilen 60’tan fazla hayal kırıklığı ve Facebook’un Cambridge Analytica davası gibi  güven ihlallerinin ardından, dünyadaki artan bilgi miktarı hatta kirliğliğinden rahatsızlık duymamamak mümkün değil. Dünya parmaklarınızın ucunda artık.

Hackford, “yanlış” tür interneti yaratıp yaratmadığımızı sorguluyor. “Tim Berners-Lee’nin başlangıçta hayal ettikleri bilgi için güzel paylaşım alanının aksine, izleyicilere para kazandıran kitlelere dayanarak oluşturduk.” İleriye dönük olarak nasıl bilgi alacağımız konusunda çok daha belirleyici olacağımızı tahmin ediyor ve “botlar”ın ihtiyaçlarımızı kolaylaştırmk  için gerekli olacağını düşünüyorum.

Condé International Luxury konferansında bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, “Kendi botumuz, kendi küçük aracımız, kendi adımıza kendi avatarımız olacak ;bir çeşit dijital elçi” dedi. Bize bilgi ve haber vererek dünyayı temsil edecek ve markaların bizden ziyade doğrudan pazarlamasına izin vererek bizi dünyada temsil edecekt. Bu uzak bir galaksiye benziyorsa, “tren zaten istasyondan ayrıldı” diyor  Hackford. “Yapmamız gereken tek şey, yaşamımızdaki çeşitli  yapay Zeka yönlerini (Alexas, Siris) bir araya getirmektir ve onlar neredeyse biz de oradayız.”

Bunu düşünün: Dünya genelinde bir iş toplantısına gitmek yerine, gelecekte sanal avatarınızı gönderme seçeneğine sahip olacaksınız. Yatırımcılar bir Yapay Zeka’dan büyük iş kararlarında yer almasını talep edebilecek. Avukatlar, örneğin, sigorta kapsamında olup olmadıklarını garanti etmek için bir bota danışmak zorunda kalabilirler. “Yapay Zeka bir rakip değil takım arkadaşı olarak görülmelidir”, diye ekliyor Hackford,

Geleceği hayal etmek her zaman kolay değil “90’larda cep telefonlarının ne olacağını hayal etmeye çalıştığımızda hatırlıyorum”  ancak sanal gerçeklik yardımcı olabilir. Örneğin tasarımcılar, nano ölçekli simülasyonlar kullanarak kumaş kompozisyonunu görselleştirebilecekler veya insanların bilgisayar oyunları gibi büyük sanal dünyaları kullanarak yeni ürünlerle nasıl etkileşime gireceklerini görebilecekler.

“Bu yenilik, lüks endüstrinin beklediği an olabilir” diyor. “Bugünlerde bir tasarımcı çantası kopyalamak oldukça kolay, ancak bu kadar karmaşık olduklarından yeni materyallerin taklit edilmesi çok zor olacak.”

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

71 Comments