Yayınladığı Hz. Muhammed Karikatürüyle Tepki Çeken Fransız Mizah Dergisi Charlie Hebdo’nun Merkezine Silahlı Saldırı. 12 Ölü Var

Fransa’nın başkenti Paris’te İslam karşıtı karikatürler yayınlayan ‘Charlie Hebdo’ dergisi silahlı saldırganların baskınına uğradı. Olayda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.
Savcılık yetkililerinin açıklamasına göre olayda en az 12 kişi öldü. Baskını düzenleyen silahlı kişiler olay yerinden kaçmayı başardı. Saldırganların baskında kullandıkları silahlar arasında Kalaşnikof marka uzun namlulu silahın da bulunduğu belirtildi.

 

 

İşte saldırı anının görüntüleri:

 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ‘Charlie Hebdo’ dergisine düzenlenen saldırı sonrası açıklamada bulundu.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, olay yerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Saldırı, Paris’in doğusundaki 11. Arrondissement semtinde meydana geldi.

Olayın bir terör saldırısı olduğundan kuşku duymadığını belirten Cumhurbaşkanı François Hollande, en az 12 kişinin öldüğünü, 4 kişinin de ağır yaralandığını söyledi. Hollande, saldırının Fransa için bir şok olduğunu kaydetti.

Baskını düzenleyen silahlı kişiler olay yerinden kaçmayı başardı. Güvenlik güçleri saldırganları yakalamak için Fransa genelinde alarma geçirildi.

“Charlie Hebdo” dergisi yayınladığı Hz. Muhammed karikatürleri nedeniyle ölüm tehditleri alıyordu. 2011 yılında “Şeriat” özel sayısı çıkaran dergi genel yayın yönetmeni olarak Hz. Muhammed’i belirlemiş, bunun üzerine derginin merkezi kimliği belirsiz kişilerce kundaklanmıştı.

5 Comments