Yazım Hatasından Sanal Ülke doğdu Bayrağı Bile Var: Kırbekistan

011515-yazm-hatas-sanal-ulke-yaratt-krbekistan-1New York Times’ta yanlışlıkla yazılan “Kırzbekistan” sözcüğü, sanal âlemde hayali bir ülkeye dönüştü. Sosyal medyada “ülke”ye bayrak bile yakıştırıldı

 

Merkezi ABD’nin New York şehrinde olan New York Times gazetesinin bir haberinde Kırgızistan ile Özbekistan’ın isimlerini birbirine karıştırarak “Kırzbekistan” şeklinde yazdığı yanlış isim, fenomene dönüştü. Sosyal medya kullanıcıları “Kırzbekistan” kelimesini gerçek bir ülkeymiş gibi kullanıp kimliğini oluşturmaya başladı.

Gazetede Tommy Caldwell isimli bir tırmanıcının Kırgızistan’da başından geçen olayların anlatıldığı haberde kullanılan “Kırzbekistan” kelimesi için ertesi gün bir düzeltme yayımlandı. Fakat bu sırada Twitter’da Kırzbekistan adlı bir hesap açıldı. Hayali ülkenin adına tweet atılan hesap, kısa bir zaman içinde 2 bin 500’den fazla takipçi sayısına ulaştı. Ardından, sosyal medyada Kırzbekistan ile ilgili espriler yayılmaya başladı.

Kırzbekistan’ın Eurovision 2015 yarışmasına katılacağı yönündeki iddialardan, Kırzbekistan halkı için direniş çağrılarına kadar birçok esprili tweet yüzlerce kez paylaşıldı. Küçük bir yazım hatasından meydana gelen olaylar dizisinin son basamağı, internet kullanıcılarının kendi buldukları isimlerle hayali bölgelerde ülke kurup, bu ülkelere bayrak, para birimi ve milli marş gibi değerler yükleyebildikleri “nationstates.net” isimli sitede “Kırzbekistan”ın da yerini alması oldu. Kırgızistan ve Özbekistan bayrağının birleşiminden oluşan bir bayrağın eklendiği ülke profilinde, Kırzbekistan’ın sloganı da “Biz varız” oldu.

Ülke yönetim biçimini “Otoriter demokrasi” olarak gösteren internet kullanıcıları, Kırzbekistan’ın nüfusunu da 12 milyon olarak belirledi. Kırzbekistan hakkında yapılan genel yorumda da “Kırzbekistanlılar oy vermek dışında neredeyse her şeyden alıkonulmuşlardır” denildi.
Sabah

45 Comments