Yeni Yaşına Giren Apple 42 Yıl Boyunca Neler Yaptı?

42 yıl önce  1 Nisan’da, Steve Jobs ve Steve Wozniak, Apple Computer’ı kurdu. Aşağıdaki 3 Ocak, Elbette iki Steves, Apple’ın 1 trilyon dolar değerinde ilk halka açık şirket olma yolunda olacağını hayal bile edemedi (mevcut piyasa değeri 850 milyar dolar). Yol boyunca,

Apple’ın en önemli ve dünyayı değiştiren ürünü olan iPhone’un tanıtımıyla başlayan yolculuğuna bir göz atalım. Jobs’un kendi “The Crazy Ones”  (çılgın biri)  reklamında iPhone’u sevebilir ya da bundan nefret edebilirsin, ama bir akıllı telefonun ne olduğu kavramını ortaya koydu ve bu güne kadar en son modelin tasarımı sayısız üretici tarafından kopyalandı. “Notch”. OG iPhone, Apple’ın kelime dağarcığımıza kattığı dokunmatik dünya.

Aylar süren söylentiler ve sahte isimlerden sonra Steve Jobs, MacWorld’u 9 Ocak 2007’de Apple iPhone’u piyasaya sundu. Orijinal iPhone, mükemmel olmaktan uzaktı. AT & T’nin imkansız yavaş EDGE ağı üzerinden geçti, MMS yetenekleri yoktu ve kopyalayıp yapıştıramadı. Ayrıca, stereo Bluetooth’u desteklemiyordu. Apple, bu sorunlardan bazılarını App Store’u da içeren ilk model olan iPhone 3G ile düzeltti. İkincisi, yaklaşık 500 uygulama ile 10 Temmuz 2008’de açıldı.

Apple, hala bu gün yaptığı gibi, onu smartphone ile tinkered ve iPhone 4s ile sanal asistan Siri ekledi. Sonraki yıllarda, ekran daha büyük oldu, Touch ID eklendi, plastik bir sürüm alıcılarla bağlantı kurmadı, cihazın daha büyük bir “phablet” versiyonu piyasaya sürüldü ve geçen yıl Apple, Apple iPhone X modelini  onuncu yıl dönümünde tanıttı.Yeni TrueDepth Kamera, Yüz tanıma uygulaması ve bir uçtan uca OLED ekran ekledi.

IPhone, Apple’ın en yüksek hasılat ürünü olasada, Şirket, Jobs’un Apple iPad’i 27 Ocak 2010’da piyasaya sürdüğü sırada tüketici tablet kategorisini oluşturdu. IPhone ile yaptığı gibi, iPad yıllar boyunca rafine edildi. İlk olarak, 2012’de daha küçük bir iPad mini tanıtıldı ve üç yıl sonra daha büyük ekranlı, daha güçlü Apple iPad Pro piyasaya sunuldu. İkincisi, dört hoparlör, bölünmüş bir ekran kullanarak çoklu görev yapma ve Apple Pencil için destek ile donatılmıştı. Bugüne kadar, Apple hala tablet pazarında lideri konumunda.

2013 yılında,iWatch olarak adlandırılması beklenen bir Apple akıllı saat hakkında söylentiler başladı. Apple, birkaç ülkede bu ismi tescil ettirmek oldukça zorlandı. Anlaşıldığı üzere, OMG Electronics adlı bir şirket daha önce hiç yapılmamış bir saat için Eylül 2012’de iWatch adını kullanmaya başlamıştı. Yine de Apple,kola takılan Apple Watch’ saatini, 9 Eylül 2014 tarihinde piyasaya sürdü ayrıca Apple Watch 3 sersinin  geçtiğimiz Eylül ayında piyasaya sürülmesiyle, hücresel bağlantıya sahip olan saatin tek başına bir sürümü kullanıma sunuldu. Apple, dünyadaki en büyük saat üreticisi.

28 Mayıs 2014’te Apple, en büyük kazanım olan 3 milyar dolarlık Beats Audio’yu satın aldı. Bu, iOS Android’de bulunan Apple Müzik’in oluşturulmasına yol açtı. Apple’ın müzik yayını 8 Haziran 2015’te başladı ve 30 Haziran 2015’te piyasaya sürüldü. Şimdi son sayımda 38 milyon ücretli abonesi varsadece Spotify için.

Son olarak, Apple, HomePod ile akıllı konuşmacıyı geliştirdi. Üstün bir ses deneyimi sunmasına rağmen, 349 dolarlık yüksek fiyat etiketi ve Siri’nin rekabete ayak uydurmaması HomePod’u satış konusunda zorladı.

Peki Apple’ın gelecek planları neler? Bir sonraki büyük ürün, Google Glass’a benzer bir AR kulaklığı olduğuna inanılan Apple Gözlük olabilir. ROS (gerçeklik İşletim Sistemi) kullanmak ve T2888 model.Söylentilere göre,  Quanta tarafından imal edileceği bildiriliyor. Apple Glasses, önümüzdeki sene veya bir yıl sonra piyasada olabilir.

Başka bir deyişle, gelecek Apple için yine parlak görünüyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

62 Comments