Yer Fıstığı Alerjisine Karşı Aşı Geliştirildi

Michigan Üniversitesi’nde araştırmacılar, fare testlerinde ümit verici sonuçlarla, yer fıstığı alerjilerine karşı bir burun spreyi geliştirerek, alerjiye karşı  bağışıklık sistemini güçlendirmenin çaresini keşfetti.

Bağışıklık sisteminin görevi, bedene yönelik tehditleri tanımlamak ve savaşmak, ancak her zaman doğru hedefleri seçemiyor.Bazı kişilerde, bağışıklık sistemi , süt ürünleri, lateks, arı sokması veya bazı ilaçlar gibi proteinlerin varlığına aşırı tepki gösterir ve en aşırı durumlarda potansiyel olarak ölümcül olabilecek alerjik reaksiyonlara yol açar.

Yeni çalışmanın baş yazarı Jessica O’Konek yaptığı açıklamada, : “Şu anda, alerjiye hitap etmenin tek  yolu, yiyeceklerden kaçınmak veya alerjik reaksiyonları bastırmaktır. “Amacımız, gıda alerjileri için terapötik bir aşı geliştirerek bağışıklık sisteminin tepkisini değiştirmek için immünoterapiyi kullanmak.” Diyor.

Bir şekilde, alerjilere yönelik bir aşının geliştirilmesi, hastalığa karşı bir aşının karşı yaklaşımını gerektirir. İkinci durumda, hedef, işgalcileri tanımak için bağışıklık sistemini eğitmek ve bir daha ki sefere daha etkili bir savunma yapmak. Öte yandan, alerjenlere karşı aşılama, bağışıklık sisteminin bu zararsız proteinleri görmezden gelmesini öğretmeyi gerektiriyor.

Yer fıstığı unu dozunun arttırılması işleminde yer alan alerjilerle mücadelede önceki araştırmalar. Diğer immünoterapi teknikleri, bağışıklık sisteminin, esasen reaksiyonu durduran, alerjenlere karşı hafıza yanıtını bulduğu yeni bir çalışma da dahil olmak üzere, daha iyi sonuç verebilir.

Araştırmacılar yapılarını test etmek için, ya yer fıstığına duyarlı farelere aşı ya da plasebo verdiler. Her hayvana iki ay boyunca üç doz verildi, daha sonra son aşılamadan iki hafta sonra söz konusu alerjenlere  maruz bırakıldılar. Hafif ve tahriş olmuş gözler, hırıltı ve şok gibi daha şiddetli semptomların tamamen ortadan kalktığı gözlendi.

O’Konek, “Alerjenlere tepki verme şeklini değiştiriyoruz. Diyor.

Araştırma, Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi’nde yayınlandı ve Gıda Alerjisi Araştırma ve Eğitim Organizasyonu tarafından hazırlanıyor.

Hülya Karahan

istanbulpstcomtr@gmail.com

2 Comments