O Gitti İlk Siyahi Genel Yayın Yönetmeni Geldi!

hla0alhc18lhi5icksjzNew York Times gazetesinin ilk kadın yayın yönetmeni olan ve 2011’de göreve gelen Jill Abramson, 32 ay sonra koltuğuna veda etti. Abramson’ın yerine, yardımcısı gazetenin ikinci adamı konumundaki yazı işleri müdürü Dean Baquet (57) getirildi. 60 yaşındaki Abramson’ı işten çıkaran ise, New York Times’ın yönetim kurulu başkanı Arthur Sulzberger Jr. oldu.

Bu değişikliğin ardından gazete çalışanlarıyla bir toplantı yapan Sulzberger, bunun Abramson’ın kararı olmadığını söyledi.

Yönetim kurulu başkanına göre, yapılan bu değişikliğin ardından “herhangi bir sorun kalmadı.”Ancak bu kararın, editöryal ekip ile şirketin anlaşmazlığı sebebiyle gerçekleşmediği belirtildi. İşine son verilmesinin ardından Twitter’da bir mesaj yayınlayan Abramson, “Gazete geçirdiğim dönem çok güzeldi. Dünyanın en iyi gazetecileriyle, dimdik gazetecilik yaptık” dedi. Abramson’ın yerine, yardımcısı Dean Baquet geçti.

Abramson’ın yerine, yardımcısı Dean Baquet geçti.  Baquet ise, gazetenin ilk siyah genel yayın yönetmeni oldu.

Abramson’ın genel yayın yönetmenliği dönümünde, birçok kişi işten çıkarılmıştı. Ancak yine Abramson’ın yönetiminde gazete sekiz Pulitzer ödülü kazandı. New York Times’ın ilk kadın genel yayın yönetmeni ayrıca, gazetedeki kadınların rol modeli olarak konumundaydı.

GAZETENİN SAHİBİYLE TARTIŞTI
Wall Street Journal’ın en önemli araştırmacı gazetecilerinden biriyken daha sonra NYT’nin Washington büro şefliğine getirilen Abramson’ın neden ayrıldığına dair spekülasyonlar gündeme oturdu.

Birkaç ay önce Politico’da yayımlanan bir profil yazısında, Abramson’ın yazı işlerindeki sinirli tavırlarının içeride büyük huzursuzluk yarattığı ve çoğu zaman durumu Dean Baquet’nin toparladığı yönündeki bir yazı büyük tartışma yaratmıştı. Dün ise New Yorker’da yer alan Ken Auletta imzalı yazıda Abramson’ın ayrılık nedeninin maaş olduğu öne sürüldü. Auletta’nın “içeriden” aldığı bilgiye dayanarak belirttiğine göre Abramson birkaç hafta önce NYT’nin eski genel yayın yönetmeni ve hâlâ gazetenin köşe yazarı olan Bill Keller’dan daha düşük maaş aldığını öğrendi ve çılgına döndü. Çıkan tartışmanın ardından Sulzberger onu gözden çıkardı. 

6 Comments

 • backdrop background Reply

  29 December 2019 at 12:46

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/yerini-ilk-siyahi-genel-yayin-yonetmeni-aldi/ […]

 • istanbul escort Reply

  16 January 2020 at 10:23

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/yerini-ilk-siyahi-genel-yayin-yonetmeni-aldi/ […]

 • 조커온라인바카라 Reply

  05 February 2020 at 08:46

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/yerini-ilk-siyahi-genel-yayin-yonetmeni-aldi/ […]

 • 안전놀이터 Reply

  05 February 2020 at 12:33

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/yerini-ilk-siyahi-genel-yayin-yonetmeni-aldi/ […]

 • frolep rotrem Reply

  04 September 2020 at 20:36

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 • Clyde Popple Reply

  07 November 2020 at 19:12

  Awesome post. I am a regular visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a regular visitor for a really long time.

Leave a Comment