Yılbaşı Gecesi Kadınlara Tacizin Ardından Aşırı Sağcılar Sokağa İndi

allllKöln’de yılbaşı gecesi kadınlara yönelik taciz olaylarının ardından aşırı sağcılar sahneye çıktı. “Halk Savunması” adıyla bir araya gelip devriye geziyorlar. Yetkililer endişeli.

 
Almanya’nın Köln kentinde yılbaşı gecesi yaşananların ardından yeni bir tehdit ortamı oluşmaya başladı. Genç kadınlara yönelik toplu taciz olayları aşırı sağcı oluşumları yeniden ortaya çıkardı. Nedeni ise olayın faillerinin yabancı kökenli olması. Köln ve çevresindeki aşırı sağcı gruplar “Halk Savunması” adı altında internet üzerinden örgütlenerek bir araya geliyor. Bunlardan biri de Düsseldorf’taki girişim. “Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için… Düsseldorf dikkat et…” çağrısına katılan binlerce kişi Düsseldorf merkezli bu Facebook grubuna üye oldu. Grup, amacını da “kadınların tehlike altında olabileceği yerlerde onları korumak” diye anlatıyor. Hafta sonları ya da kalabalık etkinlerde kadınlara eşlik edilmesi isteniyor.

 
Polis ve hükümet yetkilileri de bu gelişmelerden rahatsız. Polis Sendikası Başkan Yardımcısı Jörk Radek, kamusal alanda güvenliğin sağlanmasının polisin görevi olarak kalması gerektiğini vurgularken, İçişleri Bakanlığı yetkilileri de paralel yapıların oluşmasının engellenmesi gerektiğini söyledi. Halk savunması gruplarının tamamen yasadışı olmadığını ifade eden bakanlık yetkilileri, ancak bu grupların şiddet ya da silah kullanamayacaklarına dikkat çekti. Bakanlık sözcüsü, “Bu kişiler muhtemel suçluları durdurup arayamaz ya da kimlik kontrolü yapamaz. Eğer bu kişiler gerçek zanlı değilse, o zaman kendileri şüpheli duruma düşer” diye konuştu.

 

Thüringen Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Kramer de bu grupların toptan izlenmesinin gerekli olmadığı kanısında. Kramer, takibin, oluşumların eylemlerine bağlı olduğunu ifade etti. Kriminolog Christian Pfeiffer de Hannover merkezli “Neue Presse” gazatesine “halk savunmalarının kuralları ihlal etmediğini, ancak hiçbir suretle güvenliği de artırmadığı” değerlendirmesini yapıyor. Uzmanlar, ayrıca halk savunmalarının kısa bir süre sonra gücünü kaybedeceğini, çünkü çalışan insanların bu tür şeyler için vakti olmadığı öngörüsünde bulunuyor. Düsseldorf Halk Savunması’nın eylemi de bu öngörüyü doğrular nitelikte. Kadınları korumak için kurulan grubun Facebook sayfası kısa bir sürede 10 bin üyeye yükselmişti, ancak geçen cumartesi günkü “devriye” etkinliğine bir avuç kişi

38 Comments