Yüksek Harcamaları Başbakana Oy Kaybettirmiyor

nnnnnİsrail’de yaklaşan 17 Mart seçimlerine bir aydan az bir süre kalmışken geçtiğimiz cuma açıklanan anket sonuçlarına göre Likud Partisi ve Zionist Union (Siyonist Birlik) Partisi’nin her biri oyların yüzde 20’sini toplayacak. Son dönemlerde gündemde olan, Sayıştay’ın Başbakan Netanyahu’nun yüksek harcamalarını detaylarıyla raporlaması Likud’a oy kaybettirmiş görünmüyor. Anketlere göre seçmenlerin yüzde 92’si karar verme sürecinde raporun bir etkisinin olmadığını söylüyor.

Anketlerin gösterdiği başka bir nokta ise Netanyahu’nun Siyonist Birlik Partisi Lideri İshak Herzog’a göre koalisyon oluşturmada daha çok şansı olduğu. İsrail Devlet Başkanı tüm parti liderlerinden tavsiyeleri aldıktan sonra hükümeti kurma görevini bu konuda en yetkin olabilecek adaya verecek.

İsrail Radyosu ve Kanal 1’in gerçekleştirdiği anketlere göre, her iki parti mecliste 24’er sandalye kazanacak. Seçim yarışında Naftali Bennett’ın HaBayit HaYehudi (Yahudi Evi) Partisi on üç sandalyeyle üçüncü sırada, Joint Arab List (Birleşik Arap Listesi) ise on iki sandalye ile dördüncü geliyor. Birleşik Arap Listesinde iki Arap partisinin yanında bir de komünist Yahudi-Arap Hadash Partisi yer alıyor.

Yair Lapid’in Yeş Atid Partisi’nin on ila on iki arasında milletvekili çıkarması bekleniyor. Moşe Kahlon’un yeni Kulanu Partisi’nin ise sekiz sandalyede kalması öngörülüyor.

Anketlere göre ultra-Ortodoks partilerin her ikisi de yedişer milletvekili çıkarabilir. Avigdor Liberman’nın Yisrael Beytenu Partisi ise beş-altı sandalye ile geriden takip ediyor. Solcu parti Meretz’in ise dört ila altı milletvekili ile sınırlı kalması bekleniyor.

Haaretz Gazetesi’nin Arap seçmenlerin eğilimlerini mercek altına aldığı analizine göre Arapların yüzde 67’si Birleşik Arap Listesi’ne oy verecek. Yüzde 5,7’lik bir kesimin oyları ise Siyonist Birlik Partisi’ne gidecek gibi görünüyor. Arap seçmenlerin yüzde 60’ından fazlası olası koalisyonda Birleşik Arap Listesi’nin yer almasını istiyor. Fakat parti lideri Ayman Odeh koalisyona katılmayacağını dile getiriyor.

1 Comment