Aşırı Solun İktidara Gelmesi En Çok Almanya’yı Kaygılandırdı

Merkel_praysAB ve IMF ile imzalanan anlaşmaları feshetmekten söz eden radikal solcu lider Tsipras’ın seçimi kazanması üzerine Alman Merkez Bankası Başkanı anlaşmalara uyulmaması halinde Yunanistan’a yardımı kesme tehdidinde bulundu.

 

 
Berlin Atina’daki son durumu belkide en yakından izleyen ülkelerden biri. Bunun nedeni 2008 sonrasında Yunanistan’ı girdiği ağır kriz ve ardından eşiğine geldiği iflastan kurtaran ülkenin Almanya olması. Yunanistan Berlin’in önerdiği radikal tasarruf politikalarını kabul edip, tasarruf politikalarını yürürlüğe soktuktan sonra 2010 yılından bu yana AB’den 240 Milyar Euro yardım alabildi. Bu paranın büyük bir kısmını ise AB bütçesine en fazla katkı sağlayan Almanya üstlendi.

Berlin’i Syriza’nın seçim zaferi sonrasında kaygılandırankonu ise Almanya’nın Yunanistan’a savaş tazminatı ödemesi gerektiğine ilişkin tartışmaların yeniden gündeme gelmesi ihtimali.

Yunanistan’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altındayken, ülkede tahrip edilen köy ve kentlerle kurulan toplama kamplarında yaşamını yitiren yaklaşık 500 bin Yunanlı için 162 milyar Euro tazminat ödemesi gerektiği birkaç yıldır tartışılan bir konu.

Yunanistan Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan söz konusu raporla ilgiliolarak Almanya, 1960 yılında Yunanistan’a 115 milyon Mark tazminat ödemesi yaptığını açıklamıştı.

Ancak Tsipras’ın geçtiğimiz haftalarda ‘Almanya’nın bize ödeyeceği tazminat, Yunanistan’ın şu anki borçlarını kapatmaya yeter’ cümlesi konunun önümüzdeki süreçte Almanya ile Yunanistan arasındaki ilişkileri etkileyecek bir gelişme olarak değerlendirliyor. Talep edilen tazminat miktarı Yunanistan’ın Gayri Safi Millî Hasıla’sının yüzde 80’ine denk geliyor.

5 Comments