Yunanistan Euro’dan Ayrılıp Drahmi’ye Geçecek

120926052651-01-greece-ud-2-horizontal-large-gallery9 Nisan Yunanistan’ın IMF ödemesi için son günü. Ancak hükümetin hem sosyal hizmetleri ve emeklilik maaşlarını karşılayıp hem de ödemeyi yapamayacağı belirtiliyor.

Yunanistan hükümetininse böyle bir durumda halka verilecek ödemeyi geciktirmeyeceği söyleniyor.

İddialara göre Yunanistan yetkilileri o tarihe kadar bir çözüm geliştirilememesi durumunda Drahmi’ye geçerek ödemeyi Drahmi ile yapacak.

Yunan hükümetinin 8 Nisan’da Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşeceği, buradan da bir sonuç alınabileceği de söyleniyor.

Yunanistan Maliye Bakan Yardımcısı, “Eğer kreditörler ile görüşmeler başarısız olursa, alternatif çözümler bulunur” dedi.

Yunanistan Maliye Bakan Yardımcısı Dimitris Mardas, uluslararası kreditörler ile bir anlaşmaya varmak için uğraştırmalarını, ancak bir anlaşmaya varılamaması halinde başka çözümler bulunabileceğini söyledi.

Skai’ye konuşan Mardas, Atina’nın borç yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeye ve aynı zamanda gerekli rezervleri elde tutmaya çalıştığını da belirtti.

Mardas, sabah erken saatlarde ANT1 televisyonunu yaptığı açıklamada da, cari verilerin Yunanistan’ın yükümlülüklerini yerine getirebilir durumda olduğunu gösterdiğini ifade etmişti.

43 Comments