Yunanistan’a Kredi Şoku

greek-prime-minister-alexis-tsipras-5Yunanistan’ın yeni Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in katılımıyla düzenlenen ilk Eurogroup toplantısından, beklendiği üzere Atina için yeni bir kredi anlaşması çıkmadı. Taraflar toplantının ardından ortak bir bildiri yayımlamamakla birlikte, görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi ve 16 Şubat’ta bir anlaşmaya varılması konusunda umutlu konuştu.

 
AB liderler zirvesi öncesinde düzenlenen özel Eurogroup toplantısı yedi saat sürdü. Taraflar ortak bir bildiriye imza atmamakla birlikte, nihai olarak bir anlaşmaya varılmasıyla ilgili umutlu konuştu.

Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, gece geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında ‘Yoğun, yapıcı ve pek çok konuyu kapsayan görüşmeler gerçekleştirdik. Ancak henüz ortak kararlar için yeterli aşama kaydetmedik’ dedi.

Tarafların karşılıklı tekliflerin detaylarına girmediğini belirten Dijsselbloem, ‘Programın, ya da bir programın içeriğine ilişkin müzakere yürütmedik, yalnızca önümüzdeki birkaç günde atılacak adımları belirlemeye çalıştık. Bunda başarılı olamadık’ dedi.

Varoufakis ise sırada Pazartesi günkü toplantının olduğunu belirterek ‘Onun sonunda, hem Yunanistan, hem de Avrupalı ortaklarımız açısından azami fayda sağlayacak bir sonuca varacağız’ dedi.

Yunan halkının kriz yıllarının ardından ‘iyileştirici bir anlaşma’ istidediğini belirten Varoufakis, her ne kadar kat edilmesi gereken çok mesafe bulunsa da ‘çözümsüzlüğün, mantıklarına uymadığını’ söyledi.

Yunanistan programın uzatılmasını istemiyor

Yunanistan’da 25 Ocak’ta düzenlenen seçimlerde iktidara gelen radikal sol hükümet, kendilerine verilen 240 milyar Euro’luk uluslararası kurtarma paketinin 28 Şubat’da dolacak olan süresini kesinlikle uzatmayacağını söylüyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, şu ana kadar kurtarma programını denetleyen ‘troykayla’ da işbirliği yapmayacaklarını belirtiyor.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ise Yunanistan’ın kurtarma programının süresini uzatmaması halinde ülkeye daha fazla mali destek verilmesi veya borçlarının yeniden yapılandırılmasının söz konusu olmayacağına işaret etmişti.

Avrupa Birliği, Yunanistan’a verilen mali destek programının devam edebilmesi için, 16 Şubat’taki Eurogroup toplantısında bir anlaşmaya varılması gerektiğini söylüyor.

Varoufakis, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılması gibi bir ihtimalin bulunup bulunmadığı sorusuna, ‘Kesinlikle hayır’ yanıtını verdi.

Brüksel’deki görüşmelere, Yunanistan’ın kreditörlerinden IMF’in Başkanı Christine Lagarde da katıldı. Lagarde, Yunan muhataplarıyla düzenlenen görüşmelerle ilgili olarak ‘Yetkin ve zekiler, sorunlarını düşünmüşler. Onlara kulak vermemiz gerekiyor. Birlikte çalışmaya başlıyoruz. Bu bir süreçtir, başlamaktadır ve belli bir zaman alacaktır’ dedi.

Eurogroup toplantısı öncesinde açıklama yapan Avrupa Komisyonu, bu haftaki Eurogroup toplantısı veya AB liderler zirvesinden sonuç çıkmasını beklemediklerini söylemiş ve 16 Şubat’taki toplantıya işaret etmişti.

14 Comments