Yunanistan’da SYRIZA Mucizesi Hz. İsa Ağlıyor

Yunanistan’dan, Aziz Nickolas kilisesinde yer alan bir Hz. İsa ikonunun, Başbakan Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon’un (SYRIZA) 25 Ocak’taki ses getiren zaferinden bu yana ‘ağladığına’ dair söylentiler geliyor.yayıldı.
syyyrrr

SYRIZA’nın Avrupa’yı telaşa düşüren seçim başarısı ‘ilahi güçleri memnun etmişe’ benzemiyor. Asprokambos köyündeki Aziz Nickolas kilisesi rahipleri, çarmıha gerili haldeki bir Hz. İsa ikonunun gözlerinden 25 Ocak’tan beri ‘yaş geldiğini’ söylüyor.

KÖYLÜLER ‘SYRIZA MUCİZESİ’ DİYOR

Bazı köylüler, ‘SYRIZA mucizesi’ dedikleri bu yağa benzeyen, yapışkan ve kokusuz sıvıdan bir damla alabilmek için hafta boyunca birbirleriyle yarıştı. Corinth Metropoliti Dionisios Mantalos ise heyecana kapılma konusunda acele edilmemesi ve test sonuçları gelene kadar beklenmesi gerektiği uyarısı yaptı.

‘AKAN BOYADAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL’

Diğer taraftan Newsweek’e konuşan araştırmacı gazeteci Yiannis Baboulias, “Ağlayan ikon, dönem dönem ortaya çıkan bir halk inanışıdır. Böyle hikayeler hep vardı, ama bu seferki gerçekten komik” dedi. Baboulias’a göre, İsa’nın gözlerinden ayaklarına süzülen ‘yaşlar’, iklimsel değişikliklerden dolayı akmaya başlayan boyadan başka bir şey değil.

Bu söylentiler, BBC’nin 1986’da yayımlanan ‘Only Fools and Horses’ dizisini hatırlattı. David Johnson’un canlandırdığı Del Boy karakteri bir gün bir Meryem Ana heykelinin ‘ağladığına’ şahit olmuştu, ama daha sonra bu yaşların aslında yağmur yağdığında kilisenin çatısından damlayan yağmur damlaları olduğu anlaşılmıştı.

51 Comments