Yunanlılar Alacaklılara Net Yanıt Vermek İçin Bugün Sandığa Gidiyor

Greece Prepares For This Weekend's General Election

Yunanlılar uluslararası alacaklıların yardım koşullarını kabul ya da ret oyu kullanmak üzere sandık başında.

Yunanistan’da sonucu merakla beklenen referandum için oy kullanma işlemleri sürüyor. Uluslararası alacaklıların reform planlarının halk oyuna sunulduğu referandumun evetçiler ve hayırcılar arasında başabaş geçmesi bekleniyor.
Referandumun sonucu ülkenin uluslararası alacaklılarla arasındaki ilişkilerin geleceği için belirleyici önem taşıyor. Yaklaşık 10 milyon Yunan sandıkta ‘alacaklıların taleplerini kabul ediyor musunuz’ sorusuna yanıt verecek. AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yardım paketinin süresi 30 Haziran’da dolmuş, Yunan hükümeti sürpriz bir şekilde referanduma gitme kararı alarak seçmene ‘hayır’ oyu kullanması çağrısı yapmıştı.
Referandumun sonucu ve Yunan hükümetinin alacağı tavır, ülkenin Euro Bölgesi’ndeki geleceği açısından da belirleyici olacak.
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, cumartesi günü Bild gazetesine verdiği demeçte Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılması olasılığının göz ardı edilemeyeceğini belirterek, “Euro ile mi, yoksa bir süreliğine Eurosuz mu? Bu sorunun yanıtını sadece Yunanlar kendileri verebilir” demişti.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier iseTagesspiegel gazetesine verdiği demeçte Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasının AB’nin itibarını ve inanılırlığını zedeleyeceği uyarısında bulunarak, Çin, ABD ve Hindistan’ın Avrupalıların bu krizle başa çıkıp çıkamayacağını yakından takip ettiklerini belirtti. Steinmeier, “Biz bu tür bir gelişmenin üstesinden mali ve para politikaları açısından gelebilsek de Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkması AB dışındaki ülkeler açısından son derece olumsuz bir sinyal olur” diye konuştu.
Alman Dışişleri Bakanı Yunan hükümetini de eleştirdi ve Atina’nın tavrını ‘deneyimsizlik, ideoloji ve radikal söylemin bir karışımı’ olarak nitelendirdi.

 

 

 

4 Comments

 • Simon Dowd Reply

  23 November 2019 at 08:10

  Hi, all is going nicely here and ofcourse every one is sharing facts, thatís in fact good, keep up writing.

 • Caroline Knox Reply

  27 November 2019 at 04:36

  If some one desires expert view about blogging afterward i suggest him/her to pay a visit this webpage, Keep up the fastidious work.

 • Edgardo Reply

  08 April 2020 at 03:46

  Hey, Great post buddy. Completely enjoyed reading it. Thank you. I wrote this article on my website

 • Gabriel Reply

  19 April 2020 at 00:38

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. read my blog post here.

Leave a Comment