ABD Tarihinde Bir İlk: Biden Kadın Ulusal İstihbarat Direktörü ve Latin İçişileri Bakanı Atıyor

Hülya Karahan: Production Editor

istanbulpostcomtr@gmail.com

Biden, Alejandro Mayorkas‘ı ilk Latin İçişleri Bakanı olarak atayacak.

Bloomberg ve New York Times, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’in Latin Alejandro Mayorkas’ı ABD göç politikasına liderlik etmesi için İçişleri Bakanı olarak aday göstermeyi planladığını bildirdi; Avril Haines‘i ise Ulusal İstihbarat Direktörü olarak atayacak, böylece Haines Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk kadın istihbarat şefi oluyor.

Biden’in devir teslim ekibi:  Biden’in ekibini 24’ünde duyuracağını ve Biden’in Dışişleri Bakanı olarak Antony J. Blinken’i ve Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak Jake Sullivan‘ı atayacağını doğruladı.

Biden ayrıca, iklim değişikliği çalışmaları için ABD politikalarından sorumlu olmak üzere eski Dışişleri Bakanı John Kerry‘yi “İklim Elçisi” olarak atayacak; Kerry, Başkan’ın iklim değişikliği özel elçisiydi.

Mayokas, 2013’ten 2016’ya kadar İç Güvenlik Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bakanlık iddiası gerçekleşirse Mayokas ABD göçmenlik politikasını uygulayan ve yöneten ilk Latin İçişleri bakanı olacak.

Haynes’in ataması doğrulanırsa, Birleşik Devletler’deki en yüksek rütbeli kadın istihbarat şefi olacak. Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA)  ilk kadın direktörü olan Gina Haspel de  Ulusal İstihbarat Direktörü’ne, yani başka bir kadına bağlı çalışacak.

Biden, Obama yönetiminde, çoğu Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’daki görev süreleri boyunca birkaç değişik departmanda çalışmış ve Biden ile yakın ilişkileri olan bir dizi üst düzey yetkiliyi bir araya getirecek. Bu grup, dünyanın dört bir yanındaki diplomatik çevrelerde iyi tanınıyor ve “hepsi Demokrat Parti’nin dış politika-uluslararası işbirliğinin temel ilkelerine inanıyor” yorumları yapılıyor.

Reviewer overview

ABD Tarihinde Bir İlk: Biden Kadın Ulusal İstihbarat Direktörü - /10

Summary

0 Bad!