Altın Fiyatları Yükselecek mi

Yeni koronavirüs algısı ekonomiye belirsizlik getirdi ve yatırımcılar güvenli liman varlıklarına yöneldi. Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yayınlanan son verilere göre, küresel altın ETF varlık yönetimi ölçeği ilk çeyrekte rekor bir artış kaydetti.  Bu yılın 298 tonluk artışı ve toplam net 23 milyar ABD doları tutarındaki net girişi ile tarihteki en yüksek mutlak değer varlık yönetim ölçeğinde üç aylık artış, mevduat sayısındaki artış 2016’dan bu yana en yüksek çeyrekteseyrediyor .

Rapora göre, küresel merkez bankası yeni bir gevşeme turu başlattıkça, faiz oranlarındaki düşüş altın tutma maliyetini düşürecek, altın güçlü performans gösterebilecek ve altın yatırım talebi de artan piyasa belirsizliğinden kaynaklanacak.

Küresel altın ETF holdingleri, Mart ayında 151 ton artışla 8.1 milyar ABD doları net girişe karşılık, varlık yönetimi ölçeğinin% 5’ine denk geldi böylece özellikle finansal kriz nedeniyle 3185 tona çıkardı mali kriz ABD doları altının seviyesi ve fiyatı bu ay pek  değişiklik göstermedi..

WGC, vovid 19  salgınının küresel ekonomi üzerindeki kısa vadeli ve uzun vadeli etkisinin belirsizliğinin, çoğu varlığın oynaklığının keskin bir şekilde artmasına neden olduğunu ve ayrıca dünyanın önemli menkul kıymet piyasalarını bir  yöne  ittiğini açıkladı. Yatırımcılar tahvil ve altın gibi güvenli sığınak varlıklarına yöneltmeye iten bu çerçevede dünyanın tüm bölgelerindeki altın ETF’leri Mart ayında güçlü girişler yaşadı.

Dünya Altın Konseyi Geleceğe bakıldığında, yakın gelecekte altın yatırımı talebini yönlendiren faktörlerin devam edebileceğini bekliyor: kapsamlı piyasa belirsizliği ve faiz oranlarındaki düşüşten sonra küresel piyasada altın tutma maliyetinin azalması; Fed  faiz oranlarını sıfıra düşürdüğü için altın güçlü bir performans sergileyebilir; yeni  koronavirüs salgına veya yüksek enflasyona neden olan bir ortama yanıt olarak dünya çapında hükümetler tarafından yayınlanan trilyonlarca maliye politikası altın fiyatlarının uzun vadede desteklenmesi bekleniyor.

Reviewer overview

Altın Fiyatları Yükselecek mi - /10

Summary

. Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yayınlanan son verilere göre, küresel altın ETF varlık yönetimi ölçeği ilk çeyrekte rekor bir artış kaydetti. 

0 Bad!