Fed, İlk Kez ETF Bonosu Alabileceklerini Açıkladı

Hülya Karahan: Production Editor

istanbulpostcomtr@gmail.com

Amerikan Merkez Bankası  (Fed) 23 Mart’ta piyasayı sakinleştirmeyi ve yeni koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisi üzerindeki etkisini azaltmayı amaçlayan yeni bir teşvik planları açıkladı. Fed, ilk kez böyle bir önlem aldığı kurumsal tahvil piyasasını takip eden borsada işlem gören  fon (ETF) alacağını söyledi.

ABD Federal Rezervi, mevcut salgında ekonomik krize yanıt vermek için adım adım ilerliyor. 23 Mart Pazartesi günü açıklanan birçok önlem arasında, para baskı makinesinin beygir gücünü en üst düzeye çıkarmanın yanı sıra, ABD Merkez Bankası’nın ilk kez  ETF bonosu alabileceğini söyledi.

Artan kurumsal temerrüt oranlarının beklentileri de işlemler üzerindeki baskıyı artırmıştı. Goldman Sachs analistleri, Fed finansal piyasalara likidite enjekte etmeye çalışsa bile, yüksek getirili tahvillerdeki varsayılan oranın yıl sonunda% 13’e çıkacağına inanıyor.

Ayrıca, tahvil fonlarının çıkışının ETF’ler tarafından yönlendirildiğini ve kurumsal tahvil piyasasının zorlu kalmasını beklediğine dikkat çekti ve bu da kısa vadede ETF‘lerin çıkışlarının sürmesine neden olabilir.

Finansal piyasalar son birkaç hafta içinde ağır bir darbe aldı. Yeni Koronavirüs salgını dünyayı adeta ele geçirdi. Küresel ekonomi yavaşlıyor ve petrol piyasası çöküyor. Tüm pazarlardaki yatırımcılar “tüm ürünleri satmak” için yarışıyor.

Bu likit olmayan işlev bozukluğu, “yüksek getirili” veya önemsiz dereceli tahvillerden daha az riskli oldukları için yüksek oranlı şirket tahvilleri için özellikle ciddi olabilir. Yatırımcılar böylesine büyük bir temerrüt ve iflas dalgası düşünmeye alışkın değill, ancak işletmeciler ve petrol boru hattı işletmecileri neredeyse sıfır nakit akışı ile karşı karşıya oldukları için bu dalga gelebilir.

Aynı zamanda, Goldman Sachs analistleri, Federal Rezerv bir kriz döneminde finansal piyasalara likidite enjekte etmek için önlemler alsa bile, yüksek getirili tahvillerdeki varsayılan oranın yıl sonunda% 13’e çıkmasını beklemişti. .

Yüksek getirili tahvil temerrüt oranı% 13’e yükselebilir

Ayrıca, tahvil fonlarının çıkışının ETF’ler tarafından yönlendirildiğini ve kurumsal tahvil piyasasının zorlu kalmasını beklediğini, “bu kısa vadede ETF’lerin sürekli akışına yol açabilir” dedi.

Fed’in daha önce büyük Wall Street menkul kıymet bayilerine düşük maliyetli krediler sağlamak, büyük Wall Street bayileri için likiditeyi arttırmak ve ETF’ler ve diğer Varlık türlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için yeni bir birincil bayi kredi tesisi başlattığını belirtmek gerekir.

Yine de birçok gözlemci, Fed’in finansal piyasaların etkisini azaltmak için elinden gelen her şeyi yapma taahhüdünü takdir ediyor. FHN Mali baş ekonomist Chris Low, Fed’in açıklamasının ardından şunları söyledi: “Kongre övünüyor, ancak Fed ABD ekonomisini geri kazanmak için çok çalışıyor.”

Artan kurumsal temerrüt oranlarının beklentileri daha da baskıyı artırmıştır. Livian ve Fridson Danışmanları Baş Yatırım Sorumlusu Lehmann, Fridson Danışmanları Marty Fridson, 20 Mart’ta ABD hurda bono piyasası ICE BofA’nın temel ölçüt göstergesinin 1,009 baz puanlık işlemden sonra ABD Hazine bonolarından daha yüksek olduğunu söyledi.

Reviewer overview

Fed, İlk Kez ETF Bonosu Alabileceklerini Açıkladı, Bu Ne Anlamı Ne - /10

Summary

Amerikan Merkez Bankası  (Fed) 23 Mart'ta piyasayı sakinleştirmeyi ve yeni koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisi üzerindeki etkisini azaltmayı amaçlayan yeni bir teşvik planları açıkladı. Fed, ilk kez böyle bir önlem aldığı kurumsal tahvil piyasasını takip eden borsada işlem gören  fon (ETF) alacağını söyledi.

0 Bad!