18 Yaşında Belediye Başkanı Seçildi!

teenmayorABD’nin Teksas eyaletine bağlı Archer City şehrinde 18 yaşında ve henüz liseyi bitirmemiş bir genç belediye başkanlığına seçildi.

Liseyi bitirmesine bir ay kala belediye başkanı seçilen Kelvin Green, başkanlık binasındaki yemin töreninin ardından görevine başladı.

Genç başkan, yeni görevine ilişkin yaptığı konuşmada, Archer City şehrine tutkuyla bağlı olduğunu belirterek, “Çok küçük yaşlardan beri beni tanıyan yakın çevrem kente olan ilgim nedeniyle bu şehir için ideal bir belediye başkanı olabileceğimi düşünür ve bunu sıklıkla dile getirirlerdi. Bu şehir benim dünyam, hayatım, her şeyim. 18 yıldır burada yaşıyorum ve bu şehirde doğmuş olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Belediye yetkilileri, Green’in, Archer City’nin kurulduğu 1888’den bu yana göreve gelen en genç belediye başkanı olduğunu belirterek, önceki başkanların seçildikleri yaşla kıyaslandığında Green’in bu kişilerden en az 20 yaş küçük olduğunu söyledi.

3746123_G

3 Comments

 • Carmen Mallery Reply

  07 February 2021 at 17:04

  I am 71 years old how can I get more info?

 • zortilonrel Reply

  07 February 2021 at 17:52

  Of course, what a splendid site and revealing posts, I definitely will bookmark your blog.All the Best!

 • aquarium maintenance services site here Reply

  14 March 2021 at 07:35

  Throughout this awesome scheme of things you actually get an A+ with regard to hard work. Where exactly you actually confused us was first on your specifics. As as the maxim goes, the devil is in the details… And it couldn’t be much more true at this point. Having said that, permit me say to you just what did do the job. The text is actually incredibly engaging and that is probably the reason why I am taking the effort to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Next, although I can easily notice the jumps in logic you come up with, I am definitely not sure of just how you appear to unite the points which inturn produce the actual conclusion. For now I will yield to your issue but wish in the foreseeable future you actually link the facts better.

Leave a Comment