AB’den Şok Uyarı: IŞİD’in Hedefinde Filistin ve İsrail Var

hhhhAvrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, IŞİD’in Filistin ve İsrail’de yayılmayı hedeflediğini söyledi.

Mogherini, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, AB, ABD, Rusya ve Birleşmiş Milletler’den (BM) oluşan Ortadoğu Dörtlüsü’nün şubat ayından bu yana üzerinde çalıştığı ve 1 Temmuz’da yayınladığı ilk raporu hakkında milletvekillerini bilgilendirdi.

Son zamanlarda ortaya çıkan gelişmeler sonrasında iki devletli çözüm çabalarının zayıfladığını söyleyen Mogherini, mevcut statükonun savunulabilir durumda olmadığının altını çizdi.

“Bir statüko olduğunu da söyleyemeyiz” diyen Mogherini, bu nedenle “Barış süreci hiç olmadığı kadar gerekli” dedi. Mogherini, “İki tarafın nesilleri barış kelimesini bile tanımıyor. İki tarafı bir masa etrafında birleştirmeyi bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

İki devletli çözüm fikrini savunmaya devam edeceklerini kaydeden Mogherini, “AB’nin pozisyonu açıktır ve değişmedi, İsrail bu şansı kaçırmamalı, karşılıklı güveni yeniden tesis etmeliyiz” şeklinde konuştu.

İsrail-Filistin arasındaki sürece destek çağrısı yapan Mogherini, IŞİD’in bölgede yayılma hedeflerine dikkati çekerek, “örgütün İsrail ve Filistin’e yerleşmesini

71 Comments