ABD Ankara Büyükelçisi: Yegane Ortağımız Seçimle Gelen Türk Hükümeti’

bassAmerika’nın Ankara Büyükelçiliği, Büyükelçi John Bass’in Türkiye’de herhangi bir grubun tarafını tuttuğu iddialarını yalanladı ve “mantığa aykırı” diye niteledi.

Elçiliğin Twitter sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, “ABD Büyükelçisi’nin Türkiye’de herhangi bir grubun tarafını tuttuğuna dair iddialar mantığa aykırıdır” denildi.

Beş Twitter mesajından oluşan açıklamada, “ABD hiçbir siyasi görüşe taraf değildir” ifadesine yer verilirken “Yegane ortağımız, demokratik yöntemlerle seçilen Türk hükümetidir” vurgusu da yapılıyor.

Açıklamada, “Öte yandan, demokrasi ve basın özgürlüğünü desteklemekten geri adım atmayacağız; öyle ki bu özgürlük bazı basın kuruluşları tarafından asılsız ve kışkırtıcı komplo teorilerini yaymak için kullanılıyor olsa bile” şeklinde bir ifade de geçiyor.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Elizabeth Trudeau 1 Kasım seçimlerinin hemen ardından Türk halkını tebrik eden bir mesaj yayınlamış, ancak mesajda Türkiye’de seçim öncesi muhalif basın ve siyasetçilere yönelik baskılara dikkat çekilmişti.

Amerikan Büyükelçiliği Twitter mesajında, “1 Kasım seçimi sonrasındaki tebrik mesajımızın bazı basın kuruluşlarının gözünden kaçtığı görülüyor” şeklinde bir siteme de yer veriyor.

Hükümete yakın bazı gazete ve yayınlar, Büyükelçi John Bass’in 1 Kasım seçimleri sonrasında “şok içinde olduğunu ve sessizliğini koruduğunu” iddia etmişti. Geçen ay Hürriyet gazetesine düzenlenen saldırının ardından İstanbul’daki gazetenin bürosunu ziyaret ettiği hatırlatılan Bass, STAR Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak’a yönelik suikast girişimine yönelik sessiz kaldığı şeklinde eleştirilere hedef oldu. Büyükelçi Bass ayrıca bu gazeteler tarafından, Fethullah Gülen’le bağdaştırılan “paralel yapıya” destek vermekle suçlandı.

103 Comments