ABD Borsasında Teknoloji Şirketleri Düşmeye Devam Ediyor

ABD borsalarındaki bazı önemli teknoloji şirketlerinin hisse senedi fiyatları düşmeye devam etti. Nasdaq endeksi ardı ardına üçüncü işlem günü için% 1’den fazla düşüş gösterdi. ABD pazarındaki ilk 10 teknoloji şirketi çöktü ve 82,7 milyar dolara ulaştı.

Facebook, Amazon, Apple, Netflix ve Google’ın ana şirketi Alfian tarafından ortak markalı, FAANG adı verilen beş büyük teknoloji devleri bu haftaya düşen bir fiyatla başladı.

Cambridge analysis skandalından sonra Facebook’un hisse fiyatı rekor seviyeye ulaştı ve Twitter’ın hisseleri bu yıl neredeyse iki katına çıktı.

Bununla birlikte, uzmanlar en son üç aylık mali raporların yayınlanması, kullanıcı sayısının durgunlaştığına ve artan katı gizlilik düzenlemeleriyle büyümeye devam etmenin zorluğuna yol açarak hisse senedi fiyatının düşmesine neden olma endişesini tetiklediğini belirtiyor.

Twitter’dan iyi haberler gelmiyor, çünkü yeni gizlilik yönetmelikleri ve platformun temizlenmesine yönelik çabaları, kullanıcıların bir miktar küçülmesine neden oluyor, sosyal ağ bir önceki sezonda 1 milyon kullanıcı kaybetti ve önümüzdeki yıl bunun birkaç milyon olabileceğibeklentisi var. Twitter’ın hisse fiyatı Pazartesi günü% 8 oranında düştü.

Sadece Facebook’ta değil, Netflix’in hisse fiyatı bu ay% 10’dan fazla düşüş gösterdi, çünkü kullanıcı sayısı önceki sezonun tahmininden yaklaşık 1 milyon daha az. Pazartesi günü, Netflix’in hisse fiyatı% 5’den fazla düştü.

Bu bir dönüşüm mü yoksa bir durgunluk mu?

Facebook ve Twitter tarafından yapılan yatırım dönüşümü bir ölçüde gerekli. Veri toplama stratejisini ayarlamak için, GSYİH’ya uymak, daha yüksek güvenlik sağlamak, sadece reklam gelirini nasıl kazanacağınızı düşünmek değil. Platformunun sağlığı ve güvenliği nasıl korunacağı konusunda efor sarfetmeye başladı.

Reklam tabanlı iş modeli için, daha sıkı gizlilik standartları sorunlardan sadece bir tanesidir ve her iki şirket de kullanıcı tavanlarına sahiptir. Facebook ‘un şu anda yaklaşık 2,23 milyar aylık kullanıcısı var. Twitter’ın ise 335 milyon civarında.

Facebook, zaman ve sınırlı dinamikleri vurgulayarak çekirdek APP deneyimini yeniden düşünürken, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük pazarlardaki kullanıcı sayısını etkili bir şekilde genişletiyor. Bu, geleneksel dinamik haberler ile aynı oranda ilgi oluşturuyor mu? Facebook CEO’su Sandberg şunları söyledi: Biz kesinlikle bilmiyoruz.

Bu belirsizlik Wall Street’i vurdu.

Dönüşümün hikayesi çok hareketli, ancak Twitter kullanıcılarının sayısı her zaman 300 milyon kişinin tavanına yapışmış olabilir. Yatırımcılar büyümeyi göremiyor ve sadece korku hikayelerini görüyor.

Apple, son çeyrek gelirlerini açıklayan son FAANG şirketi, ancak beklentileri aşsa bile, yatırımcıların teknoloji stoklarındaki kötümserliğini değiştirmeyebilir.

Düzeltme şubattan daha büyük olacak

Teknoloji stokları artık güvenilmezse, başka alternatifler var mı? DataTrek Araştırma’nın kurucu ortağı Nick Colas, finans ve üretimin bir seçenek olabileceğini öne sürüyor.

Morgan Stanley, piyasanın düzeltmelerden geçtiği konusunda uyardı ve düzeltme bu yıl şubat ayından daha büyük olabilir.

“Satış, sadece başlangıç ​​olabilir. Bu revizyon Şubat ayından beri en büyük olacak, ”diyor. Morgan Stanley, Pazartesi günkü raporunda şunları yazdı:“ Eğer bu dalga düzeltmesi teknolojimiz gibi olursa, Tüketim malları ve küçük hisse senetlerine  odaklanmak portföy üzerinde daha büyük bir olumsuz etki yaratacaktır. ”

2 Comments