ABD Çekimser Kaldı BM Güvenlik Konseyi İsrail’e Dur Dedi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yasadışı yerleşimini kınayan tasarıyı kabul etti.

Güvenlik Konseyi’nin çoğunlukla kabul ettiği tasarıda , İsrail’in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki tüm Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerini derhal ve tamamen sona erdirmesini istendi.

Kabul edilen tasarıda ayrıca İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında yerleşme faaliyetlerinin acil bir şekilde tamamen durdurulması da talep edildi.

Güvenlik Konseyi’ne üye 14 ülke tasarı için evet oyu kullandı. Güvenlik Konseyinin daimi üyesi ABD ise tasarı için çekimser kaldı.Şimdiye kadar Güvenlik Konseyi’ne sunulan İsrail aleyhinde tasarıları veto eden ABD’nin bu kez çekimser oy kullanmasıyla tasarı kabul edilmiş oldu.

Tasarı daha önce Mısır tarafından çarşamba günü Güvenlik Konseyine sunulmuş ancak yine Mısır’dan gelen talep üzerine ertelenmişti.

İsrail’in kınayan tasarı bu kez yeniden Venezuela, Yeni Zelanda, Malezya ve Senegal tarafından Güvenlik Konseyinin gündemine getirildi.ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde İsrail aleyhine alınan karara tepki gösterdi.

 
Trump, Twitter hesabından, “ Birleşmiş Milletler’e gelince 20 Ocak’tan sonra farklı olacak” paylaşımında bulundu. ABD’nin tasarıyı veto etmeyip çekimser kalarak Güvenlik Konseyi’nden geçmesini sağlamasına tepki gösterdi.

VOA

4 Comments