ABD: İnanmamak İçin Hiç Bir Nedenimiz Yok Türkiye’ye Minnetarrız

jjjABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, IŞİD mensuplarının Türkiye üzerinden Kobani’ye geçtikleri yönündeki iddialara ilişkin, “Türk Dışişleri Bakanlığı bu konuda açıklama yaparak iddiaları kesinlikle yalanladı. Onlara inanmamak için hiçbir nedenimiz yok” dedi.

Kirby, “Sadece size şunu işaret edebilirim. Türkiye Dışişleri Bakanlığı bu iddiaları tamamen yalanladı. Yani, bu konuda onlara inanmamak için hiçbir sebebimiz yok”dedi.

Dışişleri Sözcüsü Türkiye’nin çok önemli bir NATO müttefiki olduğunu belirterek ‘Türkiye tabi ki koalisyona desteğini sürdürüyor ve bu konuda bizde onlara minnettar olmaya devam ediyoruz”dedi.

Kirby, “Yabancı savaşçıların akışının (engellenmesi) noktasında ilerleme sağlanabilir mi? Evet. Başkan (Barack) Obama da bunu söyledi ama bu sadece Türkiye’yle değil, koalisyonun hemen hemen tüm üyeleriyle ilgili bir konu. Yabancı savaşçı akışı, radikalleşme, bunlar sadece Türkiye değil uluslararası toplum için bir problem” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, IŞİD mensuplarının Türkiye üzerinden Kobani’ye geçtikleri iddiasının tamamen yalan olduğunu söylemişti.

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) Sözcüsü Redur Halil de dün yaptğı açıklamada, “IŞİD militanları kente batı ve güneyden girdi” demişti.

Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) ise, yaptığı açıklamada, saldırının Türkiye tarafından planlı olarak yapıldığı ve karmaşa çıkarılmak istendiğini öne sürmüştü.

Açıklamada, “Türkiye’nin IŞİD çeteleriyle ilişkisi bir kez daha ispatlandı. Türk askerlerinin kontrolündeki bölgelerden çetelerin Kobani’ye girmeleri için yol verildi” denilen açıklamada, “Türkiye’nin tehlikeli ve düşmanca bir siyaset izlediği” ifadesine yer verilmişti.

HDP yetkilileri de saldırganların Türkiye’den geçtiği yolunda beyanatlarda bulunmuştu.

29 Comments