AB’den İngiltere’nin Gidişine İlk Tepki: Ne Kadar Dramatik Olduğunun Farkındayım

abİngiltere’deki referandumun ardından konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız. Başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Ne kadar dramatik olduğunun farkındayım” dedi.

AP Başkanı Schulz ise, ayrılma kararının domino etkisi yaratacağını düşünmediklerini söyledi.

Kararı ‘Avrupa ve İngiltere için üzücü bir gün’ olarak nitelendiren Almanya ise, AB’nin kurucu ülkelerini son durumu değerlendirmek üzere Berlin’e davet etti.

Birleşik Krallık’taki tarihi referandumda ayrılıkçıların kazanması üzerine Avrupa Birliği‘nden ilk açıklamalar geldi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun (sonucunun) siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım” dedi.
AB’nin geleceğiyle ilgili de konuşan Tusk, “İngiltere’deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız” dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının domino etkisi yapacağını düşünmediklerini söyledi.

Schulz, Alman ZDF kanalına yaptığı açıklamada, “Zincirleme bir etki… Böyle bir şey olmayacak” dedi.

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının kendisinde şok etkisi yapmadığını kaydeden Schulz, böyle bir sonuç çıkabileceğine kendisini hazırladığını belirterek, “Böyle bir sonuca kendimizi hazırladık” ifadelerini kullandı.

2 Comments