AP’den Şok, Türkiye’nin Kabul Edilemez Dediği O Maddeye Atıf

apAvrupa Parlamentosu’nun bu yılki Türkiye raporu oy çoğunluğuyla kabul edildi.
Hollandalı sosyal demokrat parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan aslında geçen ay yapılması planlanan ama Türkiye’deki seçimler nedeniyle ertelenen raporla ilgili oylama Strasbourg’da yapıldı.Türkiye raporu 94 oya karşı 432 oyla kabul edildi.

 
Raporda , 7 Haziran seçim sonuçlarından duyulan memnuniyet dile getirildi.

 
Seçim sonuçlarının “Türk demokrasisinin ve Türk vatandaşlarının demokratik ruhunun direncini” gösterdiği not edildi. Türkiye’deki siyasi partilere “Türkiye’nin demokratikleşme ve AB reformları hakkındaki diyalog sürecini yeniden başlatmak amacıyla” istikrarlı ve kapsayıcı bir hükümet kurma yolunda çalışma çağrısında bulunuldu.

 
Kararda, Türkiye ile yürütülen müzakerelerde yargı ve temel haklarla ilgili 23 ve adalet, özgürlük ve güvenlikle ilgili 24’üncü fasılların açılması için net bir çağrı yapılmadı. Bunun yerine bu başlıkların açılış kriterlerinin yerine getirilmesinin önemine vurguda bulunuldu.

 

Önergede, Türkiye’nin Rusya ile enerji alanındaki işbirliğinin “kaygı verici” olarak tanımlandı. AB’nin enerji alanında Türkiye ile müzakerelere hız vermesi gerektiği not edildi.

 

Türkiye ile vize diyaloğuna da değinilen kararda, Hıristiyan Demokratların sunduğu bir önergeyle “bu alanda ilerlemenin, geri kabul anlaşması hükümlerinin Ankara tarafından tam olarak yerine getirilmesine bağlı olduğuna” dair bir ibare eklendi.

 

 

AB’ye 2014-2019 döneminde yeni üye ülke alınmayacağının hatırlatıldığı kararda, Avrupa Parlamentosu’nun 15 Nisan 2015 tarihli “Ermeni soykırımı” kararına atıfta bulunuldu.

 
PKK’nın AB’nin terör örgütleri listesinden çıkarılması talebi içeren bir önerge ise oy çoğunluğuyla reddedildi.

 
Medya özgürlüğüne geniş yer verilen raporda, Akkuyu Nükleer Santral projesinin durdurulması, IŞİD’le mücadelede daha aktif rol oynanması, Kıbrıs’tan asker çekilmesi ve kapalı Maraş bölgesinin BM’ye devredilmesi de isteniyor.

 

 

 

 

 

 

 

4 Comments

 • digital transformation solutions Reply

  16 January 2021 at 08:45

  … [Trackback]

  […] There you will find 4780 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/abden-sok-turkiyenin-kabul-edilemez-dedigi-o-iki-madde/ […]

 • Electrolux EW 1455 WE manuals Reply

  21 January 2021 at 00:56

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/abden-sok-turkiyenin-kabul-edilemez-dedigi-o-iki-madde/ […]

 • Onze website Reply

  03 February 2021 at 05:17

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/abden-sok-turkiyenin-kabul-edilemez-dedigi-o-iki-madde/ […]

 • daftar slot Reply

  12 February 2021 at 08:11

  … [Trackback]

  […] Here you will find 75157 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/abden-sok-turkiyenin-kabul-edilemez-dedigi-o-iki-madde/ […]

Leave a Comment