ABD’nin 11 Eyaletinde Olağanüstü Hal İlan Edildi

ABD’nin doğu yakasında yaklaşık 85 milyon kişinin, “Jonas” adı verilen kar fırtınasının etkisi altında olduğu bildirildi.

j2

Ülkede 11 eyalette acil durum ilân edildi. Başkent Washington’ta 70 santimetre kar beklenirken, fırtına öncesinde 6 bin 200’den fazla uçak seferi iptal edildi. Bazı eyaletlerde trafikte kalan araçlar nedeniyle km’lerce kuyruk oluştu. Ülkenin doğu yakasının en son 1922’de bu kadar sert bir kış yaşadığı belirtildi.

j4

ABD’nin doğu yakasını etkisini altına alan kar fırtınası nedeniyle 11 eyalette acil durum ilan edildi. On binlerce eve elektrik verilemezken, kar yağışı nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, mecbur olmadıkça kimsenin dışarı çıkmaması uyarısında bulundu.

j5

Ulusal Meteoroloji Dairesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, öğle saatlerinden itibaren etkili olan kar fırtınasından başkentWashington, etrafındaki eyaletler veNew York ile Boston şehirleri etkilendi.

j1

Kar fırtınası nedeniyle trafik de kötü etkileniyor. Kentucky eyaletinde otobanda 60 km’ye yakın araç trafiği oluştu.

j6

Yetkililer, hafta başından itibaren kar fırtınası nedeniyle radyo, televizyon ve internet ortamında halka uyarılarda bulunurken, cuma günü okullar tatil edildi, devlet kurumları öğle saatine kadar mesai yaptı.

jjj
Uyarılar sonrası önlem almak isteyen halk da yiyecek stoklamak için adeta süpermarketlere akın etti. Marketlerde ekmek, su ve konserve yemek reyonları boşalırken olası elektrik kesintilerine karşı halkın çokça pil ve mum satın aldığı görüldü.

 
Havayolu şirketleri ülkenin doğu yakasındaki uçak seferlerini bir bir iptal etti. Delta, United Airlines, American Airlines gibi uçak firmaları seferlerini durdururken, ülke genelinde iptal edilen sefer sayısının şimdiden 6 bin 200’ü geçtiği belirtildi.
Ulusal demiryolu şirketi Amtrak da bazı seferlerini iptal ettiğini, olumsuz hava koşullarının sürmesi durumunda diğer seferlerin de durdurulacağını duyurdu.

 
Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, şehirde “acil durum” planı uygulanmaya başlandığını ifade ederek, halka mümkün olmadıkça hafta sonu dışarı çıkmamaları çağrısında bulundu. Cumartesi gecesine kadar kentte kar kalınlığının yaklaşık 70 santimetre olmasını beklediklerini anlatan Bowser, “Bu kar fırtınası, ölüm ve kalım mücadelesi içeriyor ve insanlar buna göre davranmalı” dedi.

 
Başkent bölgesinde karayollarını tuzlama çalışmaları devam ediyor. Yolları açık tutmak için çok sayıda kar aracı seferber edilirken, başkent yakınındaki Virginia’da 500 kişilik Ulusal Muhafız ekibi acil durumlar için hazır bekletiliyor.

 
Ülkenin doğu yakasının en son 1922’de bu kadar sert bir kış yaşadığı belirtildi.

 

 

 

 

1 Comment