ABD’ye Ağır Tehdit Tepenize Füze Yağar

İran Devrim Muhafızları’nın (Pasdaran) üst düzey komutanlarından Emir Ali Hacızade, ABD’yi kastederek “Tepelerine füze yağar” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile ilgili aralarında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Lübnan ve Çin’de olmak üzere 12 kurum ile 13 bireye ekonomik yaptırım uygulama kararı almıştı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, “terörizmin en büyük sponsorunun İran” olduğunu söyledi.

ABD’nin İran’ın füze programına katkı sunduğu gerekçesiyle bazı İranlı şirket ve kişilere yaptırım kararı almasının ardından Tahran yönetimi, teröre destek veren bazı ABD’li şirket ve kişilere ambargo uygulayacağını duyurmuştu.

Tahran ise bugünkü Pasdaran tatbikatında yeni füze denemeleri gerçekleştireceğini duyurdu.

Pasdaran internet sitesinde yer alan açıklamada, tatbikatta İran tarafından üretilen radar, füze ve siber savaş sistemlerinin yanı sıra komuta ve kontrol merkezlerinin kullanılacağı belirtildi.

Tatbikatın, İran’ın,”tehditlere ve küçük düşürücü yaptırımlara” karşı hazır olduğunu göstermek için düzenlendiği ifade edildi.

İran’ın kuzeydoğusundaki eyaletlerden Semnan’da düzenlenecek tatbikatta, kısa menzilli füzeler deneneceği açıklandı. “Velayet Savunucuları” adlı hava savunma tatbikatının beş gün süreceği duyuruldu.

Pasdaran üst düzey komutanlarından Emir Ali Hacızade, ülkesinin düşmanlarının yanlış bir adım atmaları halinde, “tepelerine” füze yağdıracaklarını söyledi.

Hacızade, “Eğer düşman çizgiyi aşarsa, füzelerimiz tepelerine iner” dedi.

7 Comments