Ak Parti, “Ortadoğu’nun en başarılı partisi”

Turkey's FM Davutoglu speaks with Turkish PM Erdogan during a meeting at the government palace in Tunisİngiltere’nin saygın gazetelrinden Financial Times, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim kampanyasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gölgesinde yaptığını yazdı.

Daniel Dombey imzalı makalede Ak Parti, “Ortadoğu’nun en başarılı partisi” olarak tanımlanırken, Davutoğlu’nun mitinglerde en büyük tezahüratı Erdoğan’dan bahsettiğinde aldığı ifade edildi.

Dombey, kendi hakkıyla seçilmek isteyen Davutoğlu’nun, “Türk siyasetini 10 yıldan fazla süredir domine eden karizmatik devin gölgesinde kaldığı” yorumunu yaptı.

Yazıda eski bir AK Parti sempatizanı olarak bahsedilen gazeteci-yazar Mustafa Akyol’un da görüşlerine yer verildi. Akyol’un, “Davutoğlu ile Erdoğan hâlâ aynı gemide ancak Davutoğlu bazı konularda göreceli olarak makul olmaya çalışıyor” dediği belirtildi.

Gazeteye göre Akyol, AK Parti içinde başkanlık sistemi konusunda şüphe duyanlar olduğunu söylerken, “İlerleyebilmek adına, Erdoğan herhangi birini gemiden atabilir” yorumunu da yaptı.

Makalede, bir AKP’li vekilin iddiasına dayanarak Erdoğan’ın sonbahardaki parti kongresinde Davutoğlu’nu görevden alabileceği belirtildi.

Financial Times’taki yazıda Erdoğan’ın halihazırda hükümeti Kürt meselesi ve 4G-5G teknolojisi konusunda eleştirdiği de vurgulandı.

6 Comments