Alman Meclisi “Soykırım”ı Görüşüyor Cumhurbaşakanından Şok Açıklama

lllFederal Alman Meclisi, bugünkü oturumunda “Soykırım Tasarısı”nı görüşüyor.

 
Koalisyon partilerinin önergesi uzun tartışmaların ardından kararlaştırıldı. Önergede, “(Ermenilerin) kaderi, 20’nci yüzyıla damgasını vuran katliam, etnik temizlik, tehcir ve soykırım tarihine bir örnektir” ifadesine yer veriliyor. Yeşiller Partisi ve Sol Parti’nin önörgelerinde ise net bir şekilde soykırım ifadesine yer veriliyor.

Berlin Katedrali’nde 1915 yılında öldürülen Ermenilerin anısına düzenlenen ayine katılan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında bir Almanya Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Birinci Dünya Savaşı sırasında yüz binlerce Ermeni’nin öldürülmesini soykırım olarak niteleyen Gauck, bunda Almanya’nın da sorumluluk taşıdığını söyledi.
Almanya’nın da Ermenilere uygulanan soykırımda sorumluluğu -hatta yeri geldiğinde suçu- olup olmadığının araştırılması bizim için zorlu ama kaçınılmaz bir sorumluluktur” açıklamasını yaptı.

Konuşmasında, “Bugün yaşayan kimseyi suçlu koltuğuna oturtmak gibi bir niyetimiz olmadığının da altını çizmek isterim” diyen Almanya Cumhurbaşkanı, “Kimsenin gerçeklerden korkmasına gerek yok. Bizi birbirimizden ayırmış olan ve ayıran şeyleri ancak birlikte aşabiliriz” ifadelerini kullandı.

Alman hükümeti, 24 Nisan’da 1915 olaylarının 100’üncü yılı dolayısıyla yapılacak açıklamada Türkiye ile olan ilişkiler göz önünde bulundurularak soykırım ifadesinin kullanılmamasını planlıyordu. Ancak metin taslağında soykırım ifadesine yer verilmemesi koalisyonu oluşturan partiler içinde ve muhalefette tepkiye neden olmuş, bunun ardından hazırlanan son metin taslağında, yapılacak açıklamada soykırım ifadesine yer verilmesine karar verilmişti.

8 Comments