Alman Yahudi Cemaatinden Berlin Türk Cemaatine Destek

img_7308İslam ve göçmen karşıtı grubun Noel’de ara verdiği mitinglere yeniden başlaması üzerine Berlin Türk Cemaati’nin Brandenburg Kapısı önünde düzenleme kararı aldığı karşı gösteriye Alman Yahudi Cemaati, Sosyal Demokrat Parti SPD ve Sol Parti destek verdi.

 
Almanya’da, ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’ (Pegida) adlı İslam ve göçmen karşıtı grup, Noel nedeniyle ara verdiği yürüyüş ve mitinglere 5 Ocak Pazartesi günü yeniden başlıyor.

Aynı gün ülkenin çeşitli kentlerinde Pegida’yı protesto için karşı gösteriler düzenlenecek. Pegida’nın tekrar ortaya çıkmasına paralel, göçmenler ve İslam’a dair anketler, Başbakan Merkel dahil siyasilerin açıklamaları, partiler arasında Pegida’ya nasıl tepki gösterileceği konusunda çelişkili açıklamalar birbirini takip ediyor.

İslam karşıtlarınca düzenlenen yürüyüşlere katılımın hızla artması ve Pegida’nın gösterilerinde kullanılan İslam ve yabancılara yönelik ırkçı üslup ise özellikle Türkiye kökenli göçmenlerin keyfini kaçırıyor. Nitekim çok sayıda Müslüman kurumu ve Türk derneği Pegida’nın Köln’deki uzantısı ‘Kögida’ oluşumunun yarın düzenleyeceği gösteriye karşı tepki olarak aynı saatlerde protesto yürüyüşü kararı aldı.

Pegida’nın ‘Bärgida’ adı altında başkent Berlin’de de taraftarlarını Pazartesi akşamı bir yürüyüşe çağırması üzerine Berlin Türk Cemaati, Berlinliler’i aynı saatlerde dünyaca ünlü Brandenburg Kapısı’nın önünde bir araya gelerek karşı gösterilere katılmaya davet etti.

Sözkonusu protestoya Almanya Yahudi Cemaati, Sosyal Demokrat SPD, Sol Parti ve çok sayıda grup destek vereceğini duyurdu. 100’e yakın Türk dernek ve grubunun çatı örgütü olan Berlin Türk Cemaati’nin Genel Başkanı Bekir Yılmaz, Amerika’nın Sesi Türkçe’ye verdiği özel röportajda, Almanya’da yaşayan Türklerin Pegida’nın onbinlerce kişiyi saflarına çeken yürüyüşlerinden büyük rahatsızlık duyduğunu belirtti.

Yılmaz, Alman kamuoyunda oluşan durumun sorumluları arasında Alman basınını ilk sıraya koydu.

IŞİD’in kanlı eylemlerinin Alman medyasında burada yaşayan Müslümanlarla eş tutularak manşetlere taşınması sonrasında İslam’ın korkulan bir olguya dönüştüğünü savunan Bekir Yılmaz, ‘İnsanlar İslamiyet ile terör örgütleri arasında ayrım yapamayacak hale getirildi’ şeklinde görüş belirtti.

Alman siyasetçilerin bir bölümünün de bu konuda dışlayıcı bir tavır aldığını belirten Yılmaz, buna rağmen Alman halkının çoğunluğunun Pegida’ya karşı olduğuna ve bu göçmen karşıtı, kısmen ırkçı oluşuma tavır koyacağına inandığını söyledi.

Bu arada Pegida’ya karşı ‘Renkli bir Almanya için Pegida’ya karşı 1 milyon imza’ sloganıyla internet üzerinden başlatılan kampanyaya şu ana kadar 300 bin kişi katıldı. Change.org internet sitesi üzerinden başlatılan kampanyanın hedefi 1 milyon imzaya ulaşmak.

4 Comments