Almanya’nın İsrail Şartına İran Ne Dedi?

IRAN DISISLERI BAKANLIGI SOZCUSU MERZIYE AFHAM (FOTOGRAFLI:DHA)Almanya’dan gelen ‘İran Batılı ülkelerle ekonomik ilişkilerini geliştirmek istiyorsa İsrail’le ilişkilerini iyileştirmeli’ çıkışına Tahran’dan yanıt geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, “Bölgesel konularda Almanya ile tamamen farklı noktalardayız” dedi.

 
İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nihai nükleer anlaşmanın ardından Tahran’a giden Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sigmar Gabriel, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin iyileşmesi için bir dizi şart öne sürmüştü.

 
İsrail’in varlığının tartışma konusu olmadığını söyleyen Gabriel, Almanya ve İran’ın iyi ekonomik ilişkilere sahip olması için geçmişten gelen sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetmişti.

 
Gabriel’in bu sözlerine İran’dan yanıt gecikmedi. Almanya ve İran’ın Ortadoğu’daki sorunlar hakkında tamamen farklı noktalarda durduğunu söyleyen Afham, “Son 35 yıldaki pek çok farklı olayda dile getirdiğimiz gibi bizim durduğumuz nokta son derece açık” dedi.

 

 

 

 

90 Comments