Anayasa Mahkemesi Başbakanı Görevden Aldı!

Hülya Karahan

WO-AS301_THAILA_G_20140507173322Altı ay önce ülke sokaklarını savaş alanına çeviren protestoların ardından Tayland Anayasa Mahkemesi, Başbakan  Yingluck Şinavatra’nın görevden alınmasına karar verdi.

Mahkeme, Şinavatra’nın görevini kötüye kullandığını hükmetti. Dava, Başbakan’ın 2011 yılında Ulusal Güvenlik Konseyi (UGK) Başkanı Tavil Pliensri’yi, usulsüz bir şekilde  görev tanımını değiştirerek partisine çıkar sağladığı gerekçesiyle açılmıştı.

 

Tayland Anayasa Mahkemesi, yetkilerini kötüye kullanmaktan suçlu bulduğu Başbakan Yinglak Şinavatra’nın görevinden shinawatra_2761833balınmasına karar verdi. Seçimlere kadar başbakanlık görevini Ticaret Bakanı Niwatthamrong Bunsongphaisan üstlenecek.

20 Temmuz’da gerçekleşecek genel seçimlere kadar başbakanlık görevini Ticaret Bakanı Niwatthamrong Bunsongphaisan üstlenecek. Başbakan Şinivatra’yı destekleyen “Kırmızı Thişört”liler hareketi Başbakanın görevden alınmasını protesto etmeye hazırlandıklarını yapılan hareketin “hukuk darbesi “olduğunu söyledi. Hareketin liderlerinden Jatuporn Prompan, pazar günü büyük bir protesto için taraftarlarına çağrıda bulundu. Pazar günü yapılacak protestolar Başkent Bangok’da endişelere sebep oldu. Çünkü “kırmızı Thişörtlü”ler hareketi “kırsal kesimden gelen ve 2006 yılında başbakan Thaksin’i deviren askeri darbe ardından oluşmuş ve Bangoklular tarafından çok tepki duyulan bir hareket. Şinavatra ise  2006 görevden alınan Başbakan Thaksin kızkardeşi. 2010 yılında başbakan Thaksi’ni destekleyenler yeniden seçime gidilmesi için sokaklara döküldü. Çıkan olaylarda 100 kişi Güvenlik güçlerinin silahlarından çıkan kurşunlarla hayatlarını kaybetti

article-2234978-16179CDB000005DC-302_634x449

 

Yingluck Shinawatra Tayland mahkemesi tarafından görevden alınan ilk başbakan değil. Altı yıl içinde tam üç başbakan bu ülkenin anayasa mahkemesi tarafından görevden alındı.

 

11 Comments