Anna Laudel 2020’de Art Karlsruhe, Volta New York, Art Dubai, Art Paris ve Draw Sanat Fuarlarında Türkiye’yi Temsil Edecek

Türkiye’deki genç sanatçıları desteklemek ve uluslararası sanat platformlarında temsil etmek üzere çalışmalarına devam eden ​Anna Laudel​13-16 Şubat’​ ta ​Art Karlsruhe, 4-8 Mart’​ ta Volta New York, 25-28 Mart​ ’ta Art Dubai, 2-5 Nisan ​ tarihleri arasında Art Paris ​ ​ ve ​21-24 Mayıs 2020​ tarihlerinde ​Draw​ ​Sanat Fuarı​ ’na​ ​ katılmaya hazırlanıyor.

Art Karlsruhe | 13-16 Şubat 2020 Anna Laudel​ ’in 2020 uluslararası sanat fuarları programı ​13-16 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek ​Art Karlsruhe ile başlayacak. Avrupa’nın önde gelen modern klasik ve çağdaş sanat fuarları arasında yer alan ​Art Karlsruhe, ​ Almanya’nın Karlsruhe kentinde düzenleniyor. 2020 edisyonunda 16 farklı ülkeden 200’den fazla galeriyi ağırlayacak olan fuarda Anna Laudel, ​Belkıs Balpınar, Flóra Borsi, Ramazan Can, Mathias Hornung, DanieleSigalot ve Ardan Özmenoğlu’ ​ nun ​ işleri ile yer alacak. Anna Laudel’in standında bir araya gelecek olan seçkide, sanatçıların son dönem işlerinin yanı sıra fuar için özel olarak üretecekleri yeni çalışmaları da bulunacak.

Volta New York | 4-8 Mart 2020 Galerinin bir sonraki durağı ise ​4-8 Mart ​ tarihleri arasında gerçekleşecek Volta New York olacak. Galericileri bir fuarın esas noktası olan sanatçı ve işlerine yeniden odaklayarak, güçlü sergiler yapmaları için cesaretlendiren Volta Sanat Fuarı’na Anna Laudel, kullandığı farklı malzemeler ve tekniklerle oluşturduğu özgün tarzıyla tanınan ​Ardan Özmenoğlu ​ ile katılacak.

Art Dubai | 25-28 Mart 2020 Anna Laudel’in uluslararası sanat fuarı yolculuğu ​25-28 Mart ​ tarihlerinde Art Dubai ​ ile devam edecek. ​Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya’nın en büyük sanat fuarı olma misyonuna sahip Art Dubai’nin 14. edisyonunda 41 farklı ülkeden 90 galeri yer alacak. Türkiye’nin önde gelen genç sanatçılarından ​Ramazan Can ​ ve SarpKeremYavuz’un ​ yanı sıra ​ hareket halindeki mekanik heykelleri ve video eserleri ile tanınan sanatçı ​Server Demirtaş’ ​ ın son dönem işleri ve ilk defa bu fuarda yer alacak yeni çalışmaları Anna Laudel tarafından temsil edilecek.

Art Dubai’nin 14.edisyonunda sergi alanı ​Çağdaş, Modern, Bawwaba(kaçış) ​ ve ​Rezidans olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. Her bir bölümün birbirini tamamlaması üzerine kurgulanan sergileme düzeni ile fuar, farklı coğrafyaları temsil eden galeriler ve sanatçıların ziyaretçilerle daha iyi iletişim kurmasını ve bölgenin sanat tarihini daha iyi vurgulamayı amaçlıyor. Anna Laudel, fuarın ​Modern bölümünde ​BedriRahmiEyüboğlu ​ ’nun tuvalleri ile yer alacak.

Art Paris | 2-5 Nisan 2020 Anna Laudel ​2-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek ​Art Paris​ ’e sanatçılar Ramazan Can, ​Sarp Kerem Yavuz ​ ve Hanefi Yeter ​ ’in işleri ile katılacak. Her yıl 20 farklı şehirden yaklaşık 150 galeriyi ağırlayan Paris Sanat Fuarı savaş sonrası ve günümüz Avrupa sanatını; Afrika, Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu dahil olmak üzere farklı bölgelerin sanatı ile bir araya getiriyor.

Draw Sanat Fuarı | 21-24 Mayıs 2020 Anna Laudel’in son durağı ise ​21-24 Mayıs ​ tarihleri arasında Saatchi Galeri’de gerçekleşecek ​Draw Sanat Fuarı olacak. Sanatçıların veya sanat gruplarının kişisel sergilerini hazırlamak için davet edilen altmıştan fazla galerinin yer aldığı fuara Anna Laudel, farklı tarzıyla sanat piyasasında ismini duyurmuş ​Ramazan Can ​ ’ın çizimleri, neon ve beton çalışmalarının yer aldığı kişisel sergi ile katılacak.

annalaudel.gallery​ | ​Facebook​ ​ | ​Instagram​ ​ | ​Twitter Fuarlar hakkında detaylı bilgi için: Art Karlsruhe – ​www.art-karlsruhe.de Volta New York – ​https://ny.voltashow.com Art Dubai – ​www.artdubai.ae Art Paris -​ ​www.artparis.com Draw Art Fair -​ ​https://www.drawartfair.com
Editöre Notlar: Ardan Özmenoğlu Lisans ve lisansüstü eğitimini Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Eserleri esas olarak, özgün baskı tekniklerini farklı materyal yüzeylerinde kullanarak oluşturduğu mekana özgü enstalasyonlar, resimler ve bu teknikle buluşturduğu transparan cam heykeller oluşturmaktadır. Berkeley Kala Art Enstitüsü, Berlin; Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. ’de, Belçika; Frans Masereel Sanat Merkezi’nde, Kulturkontakt Austria, Viyana’da ve Glasstress Murano, Venedik’te davetli sanatçı olarak çalıştı.

Belkıs Balpınar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Halı Bölümü’nde küratör ve İstanbul Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi’nde kurucu müdür olarak çalışmıştır. 1986’dan bu yana geleneksel kilim dokusunu kullanarak “art kilim” denilen sanat dalına öncülük eden sanatçının, tasarımlarında evrendeki farklı uzamsal düzlemlerden ve mikrokozmostan esinlendiği bilinmektedir. Araştırmacı ve yazar olarak kilim ve halılar hakkında kitap ve makaleler yazan sanatçı, ayrıca yurt içi ve yurt dışında bu konuda konferanslar vermektedir. Washington D.C.’ de bulunan World Bank Binası ve Suudi Arabistan Zahran’da bulunan Aramco Center’a giriş duvarları için art kilim parçaları tasarlayan Balpınar, İstanbul, Ankara, New York,

Princeton, Washignton D.C., Stockholm, Caracas, Milano, Tokyo, Lublijanai, Moskova ve Bahreyn’de sergiler düzenlemiştir. Aynı zamanda grup sergilerine de katılan sanatçının bazı parçaları New York’ta bulunan Modernist Sergisi’nde ve Art Basel Miami’de Galleria Nilufar (İtalya) tarafından düzenlenen sergide gösterilmiştir.

Sanatçının işlerinin yer aldığı özel koleksiyonlar arasında; Miuccia Prada, Milano; World Bank, Washington D.C.; Bernard Chappard, New York, Caracas; Lary Sanitzky, Los Angeles; Economy Bank, Istanbul; Nilufar Gallery, Milano; Marmara Manhattan Hotel, New York; Ignazio Vok, Padova; Al Gore, Nashville bulunmaktadır.

Belkıs Balpınar, 2006 yılından beri Bodrum’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Daniele Sigalot Daniele Sigalot, 1976 yılında Roma’da doğdu. Yedi yıl boyunca reklamcılık alanında İtalya, İspanya ve Büyük Britanya’daki çeşitli kurumlarda çalıştı. Zamanının tamamını 2005’te Fabio La Fauci ile birlikte kurduğu Blue & Joy isimli projeye ayırmak için 2007 yılında Saatchi & Saatchi London’dan ayrıldı. 2013 yılına kadar dört elden üretime devam eden bu projenin adı, Sigalot / La Fauci ikilisinin yıllarca projenin adıyla anılmasına neden olmuştur. ​2014 yılı sonunda bu ikili ortaklığını sona erdirdi ve Daniele Sigalot artık enstalasyonlara odaklanan çalışmalarıyla kişisel kariyerine devam etmektedir.

Araştırmalarının merkezini, kullanılan malzemelerin algılanışı ile gerçek doğası arasındaki belirsizliğin etrafında döndürerek, tüm üretiminin özünü zıtlık haline getiriyor. Onun en tanınmış eserleri kağıt algısı yaratan ama aslında metalden yapılmış olan uçak enstalasyonları. Daniele Sigalot, bu uçak çalışmalarıyla ile birlikte, gezegenin dört bir köşesinde otuzdan fazla şehre ulaştı.
Sigalot, 8 yıldır La Pizzeria ismini verdiği stüdyosunun bulunduğu Berlin’de yaşamakta ve çalışmaktadır.

Fl​ó​ra Borsi Budapeşte’de bulunan Moholy-Nagy Sanat ve tasarım Üniversitesi’nden mezun olan 1993 doğumlu Macar fotoğrafçı Flóra Borsi eserlerinde fiziksel imkânsız olanları gerçekleştirir. Flóra Borsi Macaristan’da yaşamaktadır ve 2007’den beri fotoğrafçılığı sürdürmekte olup, duygu, hayal ve mutluluğun birleşimini bir arada izleyiciye sunmaktadır. “Genellikle çalışmalarımda kendimi kullanırım. Kavramlar, biçimler, fotoğrafları olduğundan bambaşka görünümlere çevirmek gibi konuları fotoğraflarımda işlemekteyim. Portre eserlerimle ise bir bağ kurmaya çalışırım. Kendimi manken olarak kullanma nedenim ise hayallerimi ve fikirlerimi daha kolay yansıtabilmemdir. Kendi tarzımdan bahsetmedim, çünkü henüz tam olarak ortaya çıktığını düşünmüyorum ve hala gelişmekte olan bir şekillendirme devam etmektedir.”

Sanatçının uluslararası ilgi gören çalışmaları birçok koleksiyonda yer almaktadır. Çalışmalarına Macaristan’da devam etmektedir.

Hanefi Yeter 1947 doğumlu sanatçı Hanefi Yeter, 1973 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nden mezun olmuştur. Eğitimini Berlin Akademisinde tamamlayan sanatçı İstanbul ve Bodrum’daki atölyelerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Birçok farklı şehirde gerçekleşen kişisel sergilerinin yanı sıra Yeter; Almanya, Hollanda, Zürih gibi farklı şehirde de karma sergilere katıldı. Berlin’de üç duvar resmi, iki seramik cephe, iki mozaik pano, bir heykel, Darmstadt kentinde üç adet duvar resminin yanı sıra Mersin, Denizli, Aydın, Trabzon, Ankara, Bursa, Tarsus, Gaziantep, Diyarbakır, Nevşehir, İstanbul, Bodrum, Antalya’daki farklı alışveriş merkezleri ve otellerde çok sayıda heykel ve rölyefi bulunuyor.

Mathias Hornung 1969 yılında doğan Mathias Hornung, sanat hayatına başlamadan önce bir süre mühendislik mesleği ile uğraştı. Kağıda ya da üç boyutlu tahtaya basılmış dikdörtgen çizgilere dayanan eserlerinde, topografyanın yanı sıra zaman ve mekân da büyük bir rol oynamaktadır. Ancak eserlerinin arkasındaki ana fikir, mükemmel, eşit ve düzenli bir yaşam çizgisinden çıkan “düşme” dir.

Berlin, Reutlingen ve Belçika gibi farklı şehirlerde kişisel sergilerini açan Hornung; Almanya, Güney Afrika, Belçika, Viyana ve Kanada gibi farklı ülkelerde de çok sayıda karma sergiye katıldı.

Ramazan Can 1988 yılında Manisa’da doğan Ramazan Can, 2011 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nı yüksek lisans derecesi ile tamamlayan sanatçı, şu anda Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlilik programına devam etmektedir. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Ramazan Can, Türkiye’de çok sayıda kişisel ve karma sergilerde yer almıştır ve çalışmalarına Ankara’daki atölyesinde devam etmektedir.

Sarp Kerem Yavuz 1991 yılında Paris’te doğan ve İstanbul’da büyüyen Sarp Kerem Yavuz, fotoğraf, ışık projeksiyonu ve video ile çalışan görsel sanatçıdır. Lisans eğitimini 2013 yılında onur derecesi ile Oberlin Koleji’nde Stüdyo Sanatı’nda tamamlayan Yavuz, yüksek lisansını ise 2015 yılında, Şikago Sanat Enstitüsü’nde yine aynı programda tamamlamıştır. Sanatçı, işlerinde toplumsal cinsiyet, siyaset, din ve şiddetin çeşitli yönlerini araştırıyor. Leica Camera tarafından verilen “Palm Springs Photo Festival Emerging Photographer Award 2016”, Şikago Sanat Enstitüsü’nün “New Artists Society Award 2013” ve Leah Freed’in anısına verilen “Leah Freed Memorial Prize 2013” dahil olmak üzere çeşitli uluslararası ödüllere sahiptir.

Sarp Kerem Yavuz, 2013 yılında, İstanbul Modern’in kalıcı koleksiyonunda yer alan ve sergilenen en genç sanatçı olmuştur. Sanatçının işleri, Imago Mundi’nin bir parçası olarak The Luciano Benetton Koleksiyonu’nda; Güney Kore’de CICA Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunda; ABD, Florida’da Norton Müzesi’nde; Ohio’da Allen Memorial Sanat Müzesi’nde, Berlin’deki Polaroid Originals (önceden Impossible Project) Koleksiyonu’nda ve ayrıca İstanbul ve New York’ta Soho House Koleksiyonu’nda yer almaktadır. Ayrıca bugüne kadar, Kopenhag, Sidney, Şangay, New York, Şikago ve İstanbul’da 30’un üzerinde sergide yer almıştır.

Sarp Kerem Yavuz, Şikago ve İstanbul arasında yaşamakta ve çalışmaktadır.

Server Demirtaş Server Demirtaş 1957 yılında İstabul’da doğdu. 1984 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisinden mezun olan Demirtaş Prof. Adnan Çoker ile çalışmalar yapmıştır. Sanatçı, Ankara ve İstanbul’da birçok farklı grup sergilerine katılmış ve İstanbul’da farklı kurumlarda kişisel sergileri ile yer almıştır.

1987 yılında Yeni Eğilimler Sergisi Başarı Ödülü alan Demirtaş, 1989 yılında Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi Jüri Ödülünün sahibi olmuştur.

Anna Laudel Karaköy Bankalar Caddesi’nde tarihi bir binada yer alan Anna Laudel, mekânında yerli ve yabancı sanatçıların işlerini sergilediği birçok karma ve kişisel sergiye ev sahipliği yapmaya ve sanatçılarını uluslararası fuarlarda temsil etmeye devam ediyor.

Aynı anda kişisel ve karma sergiler ve etkinlikler düzenlemeye olanak sağlayan beş katlı binada yer alan galerinin direktörlüğünü ​Ferhat Yeter yapıyor. Galerinin kurucusu ​Anna Laudel​, 2019 yılının Mayıs ayında Almanya’nın ​Düsseldorf kentinde ikinci galerisini açarak bu alanda yürüttüğü çalışmalarını uluslararası boyuta taşımak için önemli bir adım attı.

Reviewer overview

Anna Laudel 2020’de Art Karlsruhe, Volta New York, Art Dubai, Art Paris ve Draw Sanat Fuarlarında Türkiye’yi Temsil Edecek - /10

Summary

0 Bad!