Arındırılmış Bölge İçin İlk Adım Atıldı

Members of the Free Syria Army stand gua“Arındırılmış bölge” için ilk adım atıldı. ABD uçakları İncirlik’ten havalanırken, karada da muhalifler IŞİD’i bölgeden çıkarmaya başladı.

Türkiye ile ABD arasında varılan ve Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD militanlarından arındırılmış bölge oluşturulmasını kapsayan planın hayata geçirilmesi için ilk adımlar atılmaya başlandı.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) önceki gece İncirlik’ten kalkan jetlerle IŞİD hedeflerini vurduğunu açıklamıştı. CENTCOM, operasyonun Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü misyonunun bir parçası olarak yerine getirdiğini bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise İncirlik’ten kalkan uçakların sadece keşif uçuşları yaptığını bildirdi. İncirlik’ten kalkan uçaklar keşif uçuşu gerçekleştirirken, koalisyona bağlı diğer uçaklar Halep’e bağlı Azez kentinde IŞİD’e karşı operasyon gerçekleştirdi. Operasyona 4 Amerikan F-16 uçağı katıldı. Operasyonda koalisyon güçleri Toybuk, Um Nahr, Um Hoş, Soran’daki DAEŞ terör örgütü mevzilerini bombaladı.
Bu bombalamanın ardından, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Cephetül Şamiye (Şam Cephesi) ve Türkmen birlikleri Harcele köyü mevkiinden koalisyon güçleriyle eş zamanlı olarak karadan operasyon başlattı. Ahrarül Şam’ın da muhalif güçlere destek verdiği öğrenildi.

 

Birlikler, bölgeyi 2 yılı aşkın süredir elinde tutan IŞİD mevzilerini tank, top ve ağır silahlarla vurdu. Operasyon sonucunda, Kara Mezere köyü ve köye bağlı gaz istasyonunun IŞİDişgalinden kurtarıldığı belirtiliyor. Kaynaklar, bu bölgenin Türkiye ve ABD’nin ‘arındırılmış bölge’ olması konusunda anlaştığı yerlerden biri olduğunu ve operasyonun bu amaç doğrultusunda ilk adım olduğunu kaydetti.

Bölgenin Azez-Cerablus hattında olması planlanırken, bu bölgenin IŞİD’ten temizlenerek, korunmasının da ılımlı muhalifler tarafından sağlanacağı konusunda ABD ile anlaşılmıştı. Kaynaklar, operasyonu bu planın hayata geçirilmesi noktasında önemli bir adım olarak değerlendirdi.

11 Comments