Atina’nın Göbeğinde Bomba Patladı

atinaYunanistan’ın başkenti Atina’daki Syntagma Meydanı’nda bulunan Yunanistan Girişimciler Federasyonu (SEV) binasının girişine bir sırt çantası içinde zaman ayarlı bomba bırakıldı. Bomba yerel saatle 03.30’da patlarken, ölen veya yaralanan olmadı.

Patlamadan yaklaşık 40 dakika önce kimliği belirsiz bir kişi, Lambrakis Medya Grubu’nu arayıp ihbarda bulundu. Gazetecilerin derhal polisi bilgilendirmesi üzerine sırt çantasının bırakıldığı alanın etrafı çevrildi. Zamanı gelince patlayan bombanın sesi, Atina’nın pek çok bölgesinden duyuldu.

Öte yandan saldırıyı üstlenen kimse olmadı. Civardaki güvenlik kameralarını incelemeye alan polis yetkilileri ise, Reuters ajansına verdikleri demeçte, olayın arkasında yerel anarşist grupların olabileceğini söyledi.

Yunanistan’a ağır kemer sıkma politikalarının ilk dayatılmaya başladığı 2010’da da iş merkezlerine saldırılar düzenlenmişti. Benzer bir olay en son Nisan 2014’te yaşanmıştı. ‘Devrimci Mücadele’ adlı bir grup Yunanistan Merkez Bankası’na (TE) saldırmıştı.

22 Comments