Avrupa Birliğin’den İran’a Destek

Federica Mogherini, “AB, anlaşmaların tam ve etkin biçimde uygulanmasına bağlılığını sürdürmektedir” ifadelerini kullanarak, nükleer yaptırımların kaldırılmasının İran ile ekonomik ve ticari ilişkilere olumlu katkı yapacağından emin olunması gerektiğini söyledi.

Le Drian, “İran’ın anlaşmaya saygı duymasına şüphe düşüren bir işaret yok” diyerek, tüm taraflara anlaşmaya sadık kalması çağrısında bulundu.

Jean Yves Le Drian, “Amerikalı müttefiklerimiz de saygı göstermeli. Sekteye uğramasını gerektiren bir neden yok. JCPOA’ya bir alternatif göremiyoruz. Dolayısıyla tüm taraflar anlaşmaya sadık kalmalı” dedi.

Le Drian, Tahran’ın anlaşmanın hükümlerine bağlılığını sürdürdüğünü belirterek, anlaşmanın bozulması için herhangi bir neden göremediklerini kaydetti.

İran’ın nükleer programına ilişkin ortak geniş aksiyon planı JCPOA, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Almanya, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa ve de AB arasında 2015 yılının Temmuz ayında imzalanmıştı.

Anlaşma, Tahran’ın nükleer programını sona erdirmesine karşılık olarak bu ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımların kaldırılmasını öngörüyor.

2015 yılınan Ekim ayında yürürlüğe giren plan, 2016 yılının Ocak ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA), İran’ın nükleer programının barışçıl olduğunu açıklamasıyla uygulanmaya başladı.

ABD’nin tutumu

ABD’nin bir önceki başkanı Barack Obama döneminde imzalanan anlaşma, Donald Trump’ın başkanlık görevine seçilmesinden sonra, İran ile varılan nükleer anlaşmayı “utanç verici” olarak nitelemişti.

Trump, anlaşmanın “yeteri kadar sert olmadığı” ve “İran’ın nükleer programını frenlemeye yetmeyeceği” gerekçesiyle anlaşmada değişiklik yapılmasını talep ediyor.

157 Comments