Bağımsızlık Yanlıları Katalonya’da Çoğunluğu Kazandı

llllİspanya’nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde yapılan seçimlerde resmi sonuçlara göre, bağımsızlık yanlısı Junts pel Si ve CUP partileri, toplamda 72 milletvekiliyle Katalan parlamentosunda çoğunluğa sahip oldu. Katalonya lideri Mas, daha yapacak çok işleri olduğunu söyledi.

Katalonya Özerk Yönetimi tarafından yüzde 92,55’i açılan sandıklara göre, 135 sandalyeli Katalan parlamentosunda “Junts pel Si” ittifakı (Evet için Birlik) 62, sol görüşlü ve aşırı Katalan milliyetçisi “Halk Birliği Adaylığı” (CUP) partisi ise 10 milletvekili çıkartarak, çoğunluğu elde etti. Aynı zamanda Katalonya’nın il ve ilçelerinin büyük çoğunluğunda “Junts pel Si” birinci parti olarak çıktı.

Katalonya Özerk Yönetim Başkanı ve “Junts pel Si”nin 4. sıra adayı Artur Mas, seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında, bugün iki zafer birden kazandıklarını belirterek, “Demokrasi ve evet kazandı. Tüm dünyadan Katalonya’nın zaferini, evet zaferini tanımasını istiyoruz. Görevi aldık ve yapacak çok işimiz var” dedi.

2 Comments