Barzani: “Kesinlikle, PKK Şengal’i terk etmelidir”

barzaniKuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, hedefinin bağımsız Kürdistan’ı kurmak olduğunu ifade ederek, “O gün geldiğinde başkan ben olmayacağım” dedi.

Al-Monitor’den Amberin Zaman’la yaptığı röportajda, Mesud Barzani, bağımsız Kürdistan’ın başkanı olmayacağını belirtti.
“Benim hedefim bağımsız Kürdistan’ı kurmaktır” diyen Barzani, şunları kaydetti:

“Bağımsız bir Kürdistan’a sahip olduğumuzda ben başkan olmayacağım. Halkımı kutlayacak ve başka birinin yerime getirmelerini isteyeceğim. Bu, kendime verdiğim bir sözdür.”

Türkiye’de Kürt sorunuyla ilgili tırmanan gerilimle ilgili soruya ise Barzani’nin HDP’yi suçlayarak yanıt vermesi dikkat çekti.

Amberin Zaman’ın  yaptığı söyleşide Barzani’nin oğlu ve aynı zamanda Bölgesel Yönetim’in istihbarat şefi olan Masrur Barzani’nin PKK’nin Şengal’i terk etmesi çağrısını hatırlatması üzerine Mesut Barzani, “Kesinlikle, PKK Şengal’i terk etmelidir. Bunu barışçıl yollarla yapmalarını istiyoruz,” dedi.

Barzani ayrıca ABD’nin PYD’ye dönük askeri desteğinin sorulması üzerine “PYD ve PKK kesinlikle aynı şeydir. ABD de bunu biliyor ancak bilmemezlikten geliyor. Çünkü bizim de onların da bugünkü önceliği IŞİD’le mücadeledir,” sözlerini kullandı.

112 Comments