Başbakan’nın Tırnakları Neden Bu Hale Geldi?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ellerinin gösterildiği fotoğraf sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Merkel’in manikür yapılmamış elleri, internet kullanıcıları tarafından farklı yorumlandı.merkel

 

Sosyal medya kullanıcıları arasında “Kadını rahat bırakın, o çok çalışkan” diyenler de oldu, “Bu ellerle, Rusya’ya yaptırımları kaldırmaz” ve “Kendi tırnaklarına bakamıyorsa Avrupa’ya nasıl bakabilir?” yorumunda bulunanlar da.

Frau Merkel her zaman göz önünde olan bir kadın. Peki, neden ellerine bakmıyor? Bu soruyu psikologlar değerlendirdi.

Rusya Bilimler Akademisi Sosyoloji Enstitüsü’nün baş araştırma görevlisi Natalya Grişayeva, “Sadece ellerin durumuna dayanarak hakkında hiçbir şey söyleyemeyiz, sadece tahminlerde bulunabiliriz. Örneğin, Frau Merkel’in elleri her zaman böyle değil, dün çiçeklerle uğraşmış olabilir. Ya da ellerinin güzelliği onun için büyük önem taşımıyor. Merkel büyük bir ülkeyi yönetiyor, tırnaklarını boyamaya zamanı yok. Tırnaklarını yemesine gelince; Almanya Başbakanı olan herkes sinirden tırnaklarını yer” değerlendirmesinde bulundu.

Psikolog Darya Loginova ise, “Tırnaklar yemek, saçları parmağa sarmak, parmağını burnuna sokmak, hepsi kötü alışkanlıklar olabilir ama bunlar stres halindeyken insanların kendilerini rahatlatmak için bilinçsizce yaptığı alışkanlıklar. Aslında, bakımsız eller sahibi hakkında kötü bir şey anlatmaz. Tüm insanlar farklıdır. Merkel, sadece manikürü önemli görmüyor. Ülkesi ve tüm Avrupa için kilit kararlar alıp, aynı zamanda manikür yapan kaç siyasetçi kadın tanıyoruz?” yorumunu yaptı.

8 Comments