Belediye Başkanı ‘İşkence Cezaevi’ni Parka Çeviriyor

evvvİran yönetimi cezaevleri ve askeri üsleri şehir dışına taşıma projelerine hız verdi. Şah Rıza Pehlevi’nin 1979’daki İslam Devrimi tarafından tahttan indirilmesinden önce yaptırdığı Evin cezaevi; onyıllardır siyasi tutuklular, işkence, kötü koşullar ve infazlarla birlikte anılıyor.

 
Başkent Tahran’ın belediye başkanı Muhammed Bakır Galibaf, cezaevini yıkarak yerine 43 hektarlık bir yeşil alan oluşturmak istiyor.

 
Galibaf, 44 yıldır insanların hapsedildiği Evin Cezaevi’ni tarihten silmek için iki ay önce yargıya başvurdu. Yerel haber kaynaklarına göre Galibaf “Tahran belediyesi Evin’i yıkıp alanı bir parka dönüştürmek için maliyeti ödeyecek. Bir anlaşmaya varılabilir” açıklamasını yaptı.

 
Belediye başkanı, 2008’de kapatılarak müzeye dönüştürülen Hasr Cezaevi’nin örnek gösterdi. Galibaf devlet kurumları içerisinde müzakerelerin devam ettiğini belirterek başkentte ailelerin rahatça gezebileceği alanların artırılmasını çağrısında bulundu.
Galibaf geçen hafta da Tahran’da büyük afiş tabelalarına Vincent Van Gogh, Edvard Munch ve Henry Matisse resimlerini asarak Tahranlıların müze ve sanat galerilerine gitmesini amaçlamıştı.

 

 

136 Comments