Binali Yıldırım ABD Gazetesine Konuştu: Gülen konusunda Kalbimiz Kırık

bbbBinali Yıldırım, verdiği bir mülakatta, ABD’nin Gülen’i Türkiye’ye iade etmemesi nedeniyle derin üzüntü duyduklarını söyledi.AKP kurmayları, 15 Temmuz darbe girişimi hakkında yabancı basına mülakat vermeyi sürdürüyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Wall Street Journal’dan (WSJ) Margaret Coker’a konuştu.

Yıldırım, Fethullah Gülen’in iade edilmesi konusunda ABD’den gelen desteğin “kalp kırıcı derecede az olmasından” yakındı.

“Kanıtlar apaçık ortada” diyen Yıldırım, ABD’nin Gülen’i kendilerine neden vermediğini anlayamadıklarını söyledi.

Ancak WSJ’ye konuşan bir kaynak, Türkiye’nin Gülen hakkında ABD’ye ilettiği bilgilerin hâlâ iade sürecini başlatmaktan uzak olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Elizabeth Trudeau de, iade işleminin “biçimsel, yasal ve teknik” bir iş olduğunu vurguladı ve bu işlemin iki ülke arasında imzalanan geri iade anlaşmasına göre işleyeceğini kaydetti.

Türkiye’nin Mayıs ayında Gülen cemaatini “terör örgütü” ilân ettiğini hatırlatan WSJ, konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa dayanarak, Washington’un Türkiye ile aynı fikirde olmadığını, Gülen cemaatine yönelik bu hamlenin, Erdoğan’ın Türkiye’deki baskıcı uygulamalarının bir uzantısı olarak görüldüğünü yazdı.

BİNALİ YILDIRIM, GUARDİAN’A KONUŞTU: BÜLBÜL GİBİ ÖTTÜLER
İlgili Haber
Mülakatta Yıldırım, müttefiklerine güvence vererek, Türkiye’nin soruşturmayı yasalara ve anayasaya bağlı kalarak yürüteceğini savundu. Yıldırım ayrıca gözaltında işkence iddialarını da yalanladı.

Yıldırım, ABD’nin Gülen hakkında öne sürdüğü yasal prosedürlerin önemsiz olduğunu savunarak, ABD ile Türkiye arasındaki “stratejik ittifak”ın bu prosedürlerin üstesinden gelebileceğini söyledi.

Yıldırım’ın “kanıt” olarak darbe girişiminden sonra gözaltına alınan askerlerin Gülen’den emir aldıklarına ilişkin itiraflarını gösterdiğini kaydeden WSJ, bunu “Yıldırım’ın sözleri, Türk liderliğindeki, darbe girişiminde gözaltına alınan askerlerin ifadelerinin mutlak doğru sayılmasına yönelik konsensüsü yansıtıyor” şeklinde ifade ederek, bu ifadelere güvenilmemesi gerektiğini ima etti.

Başbakan, AKP ile Cemaat’in eski ittifakı ile ilgili olarak da, “Eskiden bu insanların saygıdeğer olduklarını düşünüyorduk. Hatta bizim çevremizden insanlar bile çocuklarını bu okullara gönderdiler” diyerek “ittifakı” itiraf etti.

4 Comments