İtalya’daki Politik Kargaşa Avrupa Piyasalarını Allak bullak Etti

Analistler, Avrupalı hisse senetleri, bonolar ve avro 28 Mayıs Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İtalya ‘daki siyasi kaosun,geçici bir hükümetin aday gösterilmesinden korkan yatırımcıların yalnızca bir avro bölgesi krizini geciktirmeyeceğini, ancak bunun tersine çevirmeyeceğini söylediğini söyledi.

Öte yandan, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretimini artırabileceğine işaret eden petrol fiyatları artarken, Asya borsaları, Donald Trump’ın Kim Jong Un ile yaptığı zirvenin tekrar başlayabileceğine dair işaretler yükseldi.

Milan’ın FTSE MIB hisse senedi endeksi yatırımcıların ekonomi bakanlığı gibi sert bir AB perspektifine sahip Paolo Savona’nın aleyhine rüşvet veren Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın vetosuyla velayetiyle karşılaştıkça% 2’lik bir artışla başlayan bir rollercoaster günü geçirdi.

ncak, İtalyan siyasetinin ormandan çok uzak olduğu hissi hızla yükselen bir Milan borsa düşüşüne neden oldu, ayrıca Paris ve Frankfurt’ta da tersine dönerek, eurodaki zayıflığı alevlendirdi.

İtalya, anti-işyerindeki Beş Yıldız Hareketi ve sağcı bir ligin hükümeti çökertme teklifinin çökmesinden sonra siyasi kaos içinde yer aldı.

SPREAD WIDENS
İtalyan cumhurbaşkanı, daha önceleri Uluslararası Para Fonu ile birlikte kemer sıkma ekonomistlerinden Carlo Cottarelli’yi, sonbaharda olası yeni seçimler öncesinde bir teknokrat hükümetine liderlik etmek üzere atadı.

İtalya’nın borç-riski primi, hükümetin 10 yıllık tahvilleri – bir yatırımcının bonoyu elinde tuttuğu getiri – getiri, eurozone’un en yüksek seviyesi olan dört yıldan fazla olan Alman borcunun 235 puan üstüne yükseldi.

Bu Cuma gününden 29 puan daha fazlaydı.

Yatırımlar, bir ülkenin tahvillerini satın almak isterlerse, yatırımcılar daha yüksek getiri talep ettikleri için tipik olarak stres zamanlarında artış gösterir.

Bu arada euro daha da artmış bir krizin yarattığı korkuya yol açtıktan sonra dolar karşısında düştü.

Commerzbank Commodity Research analistleri bir notta, “Planlanan abosceptik hükümet koalisyonu başlangıçta mümkün olmayacak. Ancak, sonbaharda popülistlerin oyların daha büyük bir payıyla ortaya çıkabileceğini gösteren yeni seçimler olacak gibi görünüyor.” Dedi.

Tek para birimi, İspanya’daki ayaklanma beklentisiyle de zarar gördü; burada Başbakan Mariano Rajoy, partisinin büyük bir grev davasında yasadışı fonlardan faydalanmasından suçlu bulunmasından sonra bir güven oylaması oyuyla karşı karşıya kaldı.

YAĞ SLIPSI
Suudi petrol bakanı Khaled el-Faleh, ülkesinin yılın ikinci yarısında musluk arzlarını herhangi bir arz şokuna karşı sigorta ettirmek için açabileceğini belirttikten sonra, WTI petrol vadeli işlem sözleşmesi geçen haftaki kayıpları daraltarak Pazartesi günü depolandı.

Rus meslektaşı Alexander Novak, 2016 yılında belirlenen üretim limitlerini azaltmaları gerekip gerekmediğini tartıştıklarını söyledi.

Görüşler arz endişeleri arttıkça, büyük üretici Venezüella’nın ekonomik belirsizlikten etkilenmesiyle birlikte, acı verici ihracat yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan İran ve talep arzı görüldü.

Bu arada Asya pazarları, ABD başkanının Cuma günü toplantıyı iptal ettikten 24 saat sonra U dönüşü yapması sonrasında bir Trump-Kim zirvesine yönelik yenilenmiş umutlar üzerine yükseldi.

Pazar günü Trump, ABD ekibinin “zirveye yönelik düzenlemeler yapmak için Kuzey Kore’ye geldiğini” tweetledi.

O ekledi: “Gerçekten Kuzey Kore’nin parlak bir potansiyele sahip olduğuna ve büyük bir ekonomik ve finansal millet olacağına gerçekten inanıyorum. Kim Jong Un benimle bu konuda hemfikir. Bu olacak!”

4 Comments