Brüksel Erdoğan’a Yanıt Verdi

kati_piriCumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’yi sınırları açmakla tehdit etmesine ilişkin olarak Brüksel’den yanıt geldi. AB Komisyonu sözcüsü, Ankara’nın mülteci anlaşmasının yükümlülüklerine uymasını beklediklerini açıkladı.Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcüsü, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB’yi sınırları açmakla tehdit etmesine ilişkin soruları yanıtladı. Komisyon sözcüsü bugün Brüksel’de yaptığı açıklamada, AB’nin mülteci anlaşmasına ilişkin üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olduğunu belirterek, Ankara’dan da aynı beklenti içinde olduklarını ifade etti.

 
“Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci anlaşmasına bağlı olduklarını” belirten sözcü, “bu anlaşmanın başarıya ulaşması için gereken çabayı gösterdiklerini” kaydetti. Bu anlaşmanın “karşılıklı güvene dayandığını” vurgulayan sözcü, bunun iki tarafın da üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği anlamına geldiğini söyledi.

 
Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilişkilerin dondurulması kararını AB Komisyonu’nun dikkate aldığını belirten sözcü, Türkiye ile müzarekelerin nasıl devam edeceği konusunda “bütün kurumlar arasında geniş çaplı bir tartışmanın” şart olduğunu vurguladı.

 
Öte yandan, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri de twitter üzerinden yaptığı açıklamada, mülteci anlaşmasını Türkiye’nin üyelik müzakerelerine bağlamanın en baştan beri hata olduğunu belirtti.

kati

 

 

Arupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilişkilerin dondurulmasına ilişkin kararının ardından Cumhurbaşkanı AB’yi tehdit etmişti. Erdoğan, “Daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu bilesiniz. 53 yıldır bu ülkeye AB’nin kapısını açmayanlar yaptırım mı uygulayacak? Ne oldu, yaptırım uyguluyorlarsa ne oldu? Battık mı? Yaptırımlar bizi çökertmez” diye konuşmuştu.

 

 

26 Comments